Boathouse to osobliwy dom, który powstał na wzgórzu z widokiem na rzekę Tamar

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Boathouse to osobliwy dom, który powstał na wzgórzu z widokiem na malowniczą rzekę Tamar w pobliżu niewielkiej, australijskiej społeczności Deviot. Dom ma dwie sypialnie i spełnia wszystkie życzenia właściciela, o co zadbał zespół architektów i projektantów z firmy My Build.

Właściciel Boathouse to wciąż podróżujący globtroter, który zatrzymuje się w wielu cudownych hotelach i miejscach turystycznych. Lubi takie życie i dlatego chciał, by jego dom miał styl „hotelowy”. Miało to być miejsce, w którym będzie mógł spędzać przyjemnie czas ze swymi przyjaciółmi z Australii lub innych kontynentów. Dom miał mieć też odpowiednio duży garaż, by zmieściły się w nim jego ukochane samochody, którymi zamierza zwiedzić w przyszłości całą Tasmanię.

– „My, projektanci (i konstruktorzy), chcieliśmy złożyć hołd historii tej ziemi, na której projektowaliśmy ten dom” – piszą przedstawiciele firmy My Build, opisując projekt Boathouse. – „Kiedyś stało tu dobrze prosperujące przedsiębiorstwo budowy statków/łodzi i do dziś znajduje się tu pochylnia wyrzeźbiona w wulkanicznej skale linii brzegowej, a podczas odpływu można zobaczyć dwa drewniane podkłady, po których opuszczano nowe łodzie do wody”. nowoczesna STODOŁA jest posadowiona na wzgórzu za pomocą fundamentów i płyt, które przymocowano do wspornikowej konstrukcji stalowej. Ta konstrukcja pozornie zawiesza dom nad brzegiem rzeki. Szczytowe części domu wykonano są z surowego dębu tasmańskiego. Kontrastuje on pięknie nie tylko z poziomą, czarną okładziną Colorbond, ale także jest wytrzymały i nie wymaga szczególnej konserwacji.

Drzwi wejściowe prowadzą do przytulnego salonu, gdzie wchodzących wita duża przestrzeń uzyskana dzięki wprowadzeniu w to miejsce sufitu pochylonego pod kątem 45°, wyłożonego sosną bałtycką. Trzy otwierane świetliki Velux skierowane na północny-wschód nie tylko zalewają pomieszczenie naturalnym światłem, ale także pozwalają wypuścić nadmiernie gorące powietrze. Ten wypełniony światłem obszar jest sercem domu. Jego charakter tworzą też czarne, ręcznie wykonane belki widoczne pod sufitem, które wstępnie zmontowano poza miejscem budowy, a następnie zamocowane na etapie konstrukcji.

Kuchnia, salon i sypialnia główna otwierają się na podparty wspornikami taras, na który wychodzi się przez trzy zestawy przesuwanych, szklanych drzwi. Dzięki temu właściciel i goście mogą cieszyć się spektakularnymi widokami na wodę i góry. W domu znajdują się dwie sypialnie główne, które są swoim lustrzanym odbiciem i ulokowane są na obu końcach domu. Obie sypialnie mają podwójne prysznice oraz prysznic zewnętrzny dla osób żądnych przygód. Łazienki zaprojektowano tak, by nadać im „hotelowy” charakter. Wyposażone je również w wolnostojącą wannę i podwójne umywalki. Z łóżka rozpościerają się piękne widoki, dzięki zastosowaniu przeszkleń ciągnących się od podłogi aż po sufit.

Twórcy projektu stanęli przed sporym wyzwaniem. Była nim nie tylko nachylona lokalizacja i bliskość rzeki, ale też kiepska jakość podłoża i jego podatność na osuwanie się. Położenie domu wymagało więc solidnej konstrukcji, którą architekci dodatkowo wzmocnili z tyłu budynku, tworząc solidną betonową płytę z fundamentami wiążącymi ją do podłoża. Od strony rzeki zastosowano betonowe podpory, które podtrzymują stalowe kolumny i są połączone ze sobą za pomocą ław fundamentowych.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA