Camhanaich

Fiddes Architects, David Barbour
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Camhanaich znajduje się na obszarze rolniczym Cushnie, w wiejskim Aberdeenshire. Założeniem projektowym było zaprojektowanie domu dla klienta na emeryturę. Projekt oparto kontekstowo na podstawie form budowlanych i materiałów widocznych w tym obszarze. Rezultatem jest parterowy dom, który wpisuje się w naturalną topografię malowniczego krajobrazu.

Camhanaich starannie zaprojektowano w rozłożonym planie H. Północna część mieszkalna domu zapewnia sklepioną otwartą przestrzeń dzienną, jadalną i kuchenną z dużymi przeszklonymi elementami. Wszystko, aby cieszyć się widokami i zmaksymalizować popołudniowe i wieczorne światło słoneczne. Część południowa oferuje prywatne miejsca noclegowe. Obie mieszczą się na dachu o kącie nachylenia 40 stopni. Pomiędzy nimi znajduje się łącznik z płaskim dachem, który zaprasza do obszernego holu wejściowego. Znajduje się tutaj dostępna główna łazienka. Dzięki temu odległość do niej zminimalizowano od najdalszych punktów przestrzeni mieszkalnej i prywatnej.

Wybór materiałów zewnętrznych jest zrównoważony. Odzwierciedla proste cechy rolnicze tego miejsca i uzupełnia krajobraz w zmieniających się porach roku na wsi Aberdeenshire. Powłokę budynku pokryto elewacją Thermopine z fabrycznie powlekanym wykończeniem z pokryciem dachowym z czarnej falistej stali, które kontrastuje z miedzianymi rurami spustowymi i oświetleniem. Główne wejście do domu i połączenie z obiema częściami pokryto cynkiem w kolorze czerwonym.

Lokalizacja: Aberdeenshire, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA