Charred House – odskocznia od miasta

Wood of Fire

Partnerzy

O inspiracji

Charred House to projekt arch. Mattiasa Stenberga zrealizowany na wyspie Stora Essingen w Sztokholmie. Celem było stworzenie miejsca idealnego do odskoczni od miejskiego zgiełku, blisko natury i z widokiem na morze. Jak mówi sam architekt, Charred House to pomysł inspirowany koncepcją treetop house (z ang. domek na drzewie), w czasie realizacji którego eksperymentował on z materiałami i rozwiązaniami projektowymi.

Czarna fasada domu powstała z pionowo ułożonych drewnianych paneli elewacyjnych z modrzewia syberyjskiego od polskiego producenta Wood of Fire. Deski opalono według tradycyjnej japońskiej techniki Shou Sugi Ban, a następnie zabezpieczono naturalnym olejem. Zdecydowano się na wariant SILESIA-1, w przypadku, którego pominięcie etapu szczotkowania pozwala na zachowanie charakterystycznej, spękanej powłoki zwęglonej powierzchni deski. Dzięki właściwościom gatunku drewna, a także zastosowanej technice konserwacji, ten wariant deski doskonale nadaje się do użytku na zewnątrz.

Co ciekawe, budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby długość poszczególnych ścian domu stanowiła wielokrotność 135 mm, czyli długości krótszego boku deski. Dzięki temu nie było konieczności docinania desek podczas montażu elewacji, co spowodowałoby odsłonięcie wewnętrznej, niezwęglonej części. W konsekwencji, każdy narożnik, wnęka okienna czy drzwiowa, zaczyna się i kończy całą, czterostronnie opaloną deską.

Lokalizacja: Sztokholm, Szwecja