Clay Retreat

PAD Studio Jim Stephenson
Partnerzy

O inspiracji

Clay Retreat to spokojny dom z trzema sypialniami w Parku Narodowym New Forest. Charakteryzuje się jasnymi, naturalnymi wnętrzami i silnymi powiązaniami z otoczeniem dla rodziny.

Zachowanie lokalnej architektury

Pierwotnie angielskie studio PAD otrzymało zlecenie reorganizacji istniejącego zrujnowanego domku na dużym, zielonym terenie. Był on nieudolnie rozbudowywany przez wiele dziesięcioleci. Lokalne władze planistyczne zaleciły studiu PAD zaprojektowanie nowego, trwałego i spójnego domu zamiast rewitalizacji chaotycznego domku. Pod warunkiem jednak, że nowy dom będzie pasował do starego. Studio PAD zaprojektowało rzut w kształcie litery L z dwóch połączonych brył z dachem dwuspadowym. Zminimalizowało to skalę zabudowy. Architekci pokryli dom drewnianymi listwami i białym tynkiem, nawiązując do sąsiednich domków w wiosce. Zgrabnie spełniając zarówno wymagania klienta, jak i lokalne przepisy planistyczne.

Wielokulturowa inspiracja

Długi przeszklony korytarz i otwarty chodnik wyznaczają wewnętrzną granicę domu. Zaprojektowane tak, aby oferować wizualne połączenie z główną częścią dzienną, jadalnią i spokojnym ogrodem i drewnianym tarasem. Dwie sypialnie, rodzinna łazienka i główna sypialnia z łazienką z prysznicem zajmują jedno skrzydło domu, podczas gdy salon, jadalnia, kuchnia i przestrzeń gospodarcza na otwartym planie zajmują drugie. Studio PAD sprytnie zmaksymalizowało ograniczony rozmiar witryny, włączając do planu nową oranżerię, która charakteryzuje się narożnymi i górnymi przeszkleniami w głównej jadalni.

Rzemiosło widać na każdym kroku w Clay Retreat. Wewnętrzna paleta naturalnych materiałów, w tym dąb, polerowany beton i tynk oraz juta, została wybrana tak, aby odbijać światło w całym domu. Specjalnie odlane betonowe palenisko wyznacza przestrzeń mieszkalną. Tworzy jednocześnie półkę w pomieszczeniu gospodarczym i bagażniku za kominkiem. Wykonana na zamówienie poręcz schodów prowadząca do gabinetu na antresoli jest owinięta prawie pół kilometra (453 m) liny sizalowej, której ręczne utkanie zajęło tydzień. Ściany i sufity ręcznie pomalowano naturalnym tynkiem z gliny. Nadaje to całości wyciszone, teksturowane wykończenie. W sypialniach i pomieszczeniu gospodarczym znajdują się sięgające od podłogi do sufitu wykonane na zamówienie dębowe szafy, które zapewniają dużo miejsca do przechowywania.

Studio PAD nasyciło nowy dom spokojnym charakterem rodziny i włączyło odniesienia do ich wielokulturowego dziedzictwa. Pod wpływem japońskich zwyczajów wjazdowych studio użyło różnych materiałów podłogowych, w tym cegły, betonu i drewna. Stworzyło to wyraźne rozgraniczenia i progi między miejscami, w których można chodzić w butach i bez. Dom posiada uniwersalne półki wzdłuż okien korytarza w sypialniach dzieci. Oferują one różnorodne przestrzenie do spędzenia czasu z książką, jednocześnie mając połączenie z szerszym domem i widokiem na otaczającą przyrodę. Antresole w sypialniach dzieci dodają opcjonalnego miejsca do spania, aby zmaksymalizować wykorzystanie ograniczonego planu piętra i zapewnić dodatkowe miejsca do czytania i odpoczynku.

Przede wszystkim środowisko

Clay Retreat ucieleśnia zaangażowanie studia PAD w responsywną, zorientowaną na środowisko architekturę. Dom jest mocno ocieplony, z potrójnymi szybami w oknach i mostkami termicznymi, aby zatrzymać utratę ciepła. Uszczelnione pod kątem szczelności, otwierane okna zostały starannie rozmieszczone zgodnie ze strategią naturalnej wentylacji firmy PAD. Pompa ciepła powietrze-woda stanowi rozwiązanie off-grid, zapewniające ogrzewanie w tle i podgrzewanie ciepłej wody zawartej w zasobniku ciepła. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, aby zrównoważyć wykorzystanie systemów mechanicznych, neutralizując ich zużycie energii. Drewniana konstrukcja szkieletowa obejmuje izolację dachu z wdmuchiwanego papieru. W pełni izolowany system fundamentów tratwowych natomiast zużywa średnio o 60% mniej betonu w porównaniu z tradycyjnymi fundamentami.

Lokalizacja: Hampshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA