Budynek nawiązujący formą do lokalnych tradycji

exexe studio architektoniczne

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Na pięknej, krajobrazowej działce, z widokiem na góry w kierunku południowym, powstanie zespół dwóch budynków, nawiązujących formą do lokalnych tradycji budowlanych. Swobodna kompozycja urbanistyczna wynika z ukształtowania terenu, zalesienia działki oraz właściwego rozplanowania funkcji.Większy budynek o funkcji mieszkalnej powstanie w miejscu istniejącego domu, równolegle do spadku terenu, by w pełni wykorzystać walory widokowe działki. Jego parter otwiera się widokowo w kierunku południowym i zachodnim, a zamyka od północy i wschodu. Poddasze wyposażono w okna w elewacjach szczytowych. W kondygnacji parteru w charakterystyczny sposób wytworzono podcień wokół budynku, domknięty ażurową elewacją drewnianą. Jego poszerzenie stanowi przestronna loggia po stronie zachodniej, pozwalająca na spędzanie większości czasu na zewnątrz.

W mniejszym budynku o funkcji uzupełniającej zlokalizowano dwustanowiskowy garaż oraz połączony z nim warsztat. Na poddaszu zaplanowano apartament dla gości, z wejściem zewnętrznymi schodami.

Obie nowoczesne STODOŁY, spójne materiałowo, skomponowane zostały z podmurówki wykończonej cegłą rozbiórkową, drewnianych elewacji oraz symetrycznych, dwuspadowych dachów o kącie nachylenia 45 stopni, pokrytych blachą cortenową. Budynki zaprojektowane będą w konstrukcji drewnianej.

Więcej projektów od exexe

Powierzchnia: 145+75 m2
Autorzy: Ligia Krajewska, Jakub Pstraś
Lokalizacja: Podkarpacie, Polska