Drewno materiałem przyszłości w budownictwie

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Przedstawiona realizacja w jednej z niewielkich miejscowości w Małopolsce to kwintesencja i oddanie charakteru nowoczesnej STODOŁY.

Firma Stamadrew jako dystrybutor drewna profilowanego SECA dla pokazanej realizacji dostarczyła deskę elewacyjną z modrzewia syberyjskiego w bardzo popularnym w ostatnim czasie dzięki swojej prostocie profilu Budmax Extra o grubości 20mm i szerokości widocznej deski 126mm. Dzięki uprzejmości firmy Daszer która była głównym wykonawcą tego projektu oraz inwestorki Pani Eweliny mamy okazję przedstawić realizację bardzo ciekawego projektu nowoczesnej STODOŁY wykonanej w technologii szkieletu drewnianego.O TECHNOLOGII

Jako dostawca wysoko przetworzonego drewna certyfikowanego dla budownictwa jesteśmy bardzo szczęśliwi, że technologie szkieletowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Cieszymy się, że z roku na rok przybywa coraz więcej miłośników tego typu budownictwa. Niestety nadal wiele osób uważa, że najważniejszym argumentem przemawiającym przy wyborze tej technologii jest niższy koszt budowy co w dzisiejszych czasach stało się już abstrakcją. Budując dom w technologii szkieletu drewnianego i stosując materiały najwyższej jakości jak drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane klasyfikowane wytrzymałościowo do klasy C24, płyty poszycia zewnętrznego gipsowo-włóknowe czy odpowiednia izolacja termiczna jak wełna celulozowa czy drzewna, co wpływa na koszty realizacji, które często są podobne a nawet i wyższe w stosunku do realizacji budynków w technologii tradycyjnej. Niestety w kraju funkcjonuje mnóstwo wykonawców popełniających kardynalne błędy w procesie realizacji oraz stosujących tańsze materiały nienadające się do wykorzystania w budownictwie szkieletowym co niestety w wielu przypadkach po kilku latach mieszkania w domu z drewna psuje rangę i wywołuje negatywne opinie na temat technologii szkieletowej.

DOM Z NATURY

Pokazany budynek nie jest skomplikowaną bryłą jednak to jego prostota robi niesamowite wrażenie. Zastosowanie naturalnych materiałów pozwala dziś właścicielom cieszyć się komfortem mieszkania w tym domu. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni zabudowy 130m2 i powierzchni użytkowej ok 165m2 jak wspomnieliśmy wcześniej wykonany został metodą szkieletu drewnianego. Przekrój ściany zewnętrznej stanowią po kolei od wewnątrz: płyta gipsowo-kartonowa, ruszt instalacyjny 45mm, paroizolacja, płyta poszycia wewnętrznego usztywniająca konstrukcję, konstrukcja ściany zewnętrznej 45x145mm wypełniona izolacją z wełny mineralnej, płyta poszycia zewnętrznego usztywniająca konstrukcję, wiatroizolacja, kontrłata 30x50mm, deska elewacyjna 20x146mm modrzew syberyjski. Deska celowo nie została poddana zabezpieczeniu dzięki czemu uzyska po niedługim czasie efekt naturalnej patyny co jak najbardziej w materiale takim jak modrzew syberyjski jest dozwolone.

STODOŁY Z DREWNA

Od dawien dawna każda tradycyjna STODOŁA kojarzona była z drewnianym poszyciem. Rzecz jasna jeszcze niedawno każda STODOŁA pełniła zupełnie inną funkcję w porównaniu do opisywanych tutaj budynków budowanych w takiej formie. W STODOŁACH przetrzymywano siano, słomę, warzywa, zboża a czasem też sprzęt rolniczy. Niejeden z nas urodzony w latach 60’ 70’ czy 80’ kojarzy je także z miejscem wspólnych zabaw w słomie albo chowanego.

Dzisiaj STODOŁA a konkretnie nowoczesna STODOŁA to także forma budynku mieszkalnego którego jesteśmy wielkimi miłośnikami nie tylko ze względu na nasze zamiłowanie do drewna. Oczywiście elewacja drewniana naszym zdaniem to kwintesencja tego typu budownictwa podobnie jak wielkoformatowe okna czy dach dwuspadowy bez okapu. Pokazana tutaj realizacja jest tego świetnym przykładem. Modrzew syberyjski (Larix sibrica) na elewacji to jeden z najlepszych wyborów patrząc pod względem naturalności a jednocześnie wytrzymałości i żywotności materiału. Nasza firma jako generalny dystrybutor produktów SECA posiada w swojej ofercie tylko w modrzewiu syberyjskim 6 podstawowych profili produkowanych z tego gatunku: profil Budmax 20x146mm/ profil Budmax Extra 20x146mm, profil Romb 24x68mm, profil Romb 20x95mm, profil Romb NF 25x95mm, profil 2Romb 24x146mm w jakościach AB-VEH oraz niektóre także w klasie Select. Szeroki wybór profili pozwala Państwu na znalezienie tego czego Państwo oczekują wiedząc jednocześnie, że pozyskują Państwo produkt certyfikowany oraz normalizowany.

Lokalizacja: Małopolska, Polska

Dostawca elewacji

Stamadrew