Fanø House

Knud Holscher Richard Gooding
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Architekt i projektant Knud Holscher zbudował prosty przeszklony dom na Fanø, wyspie u południowo-zachodniego wybrzeża Danii.

Biorąc pod uwagę jej wąskość, definiującym aspektem krajobrazu wyspy Fanø jest piasek. Jego zachodni kraniec to jedna długa plaża, dlatego też Fanø House znajduje się w otoczeniu piaszczystych łąk. Aby dopasować budynek do lokalizacji, elewacja ma bladą, zakurzoną kolorystykę. Mając na uwadze zastosowanie posiadłości w cieplejszych porach roku, prawie połowę powierzchni domu przeznaczono na rozległą przeszkloną część dzienną, pokrytą ukośnym „pływającym” dachem, który nadaje projektowi silny gest wizualny. Przeszklenie można odsunąć, aby część dzienna „wylała się” na zewnątrz.

Skośny dach przylega do surowego, pomalowanego na czarno drewnianego bloku, w którym znajdują się sypialnie, łazienki i magazyn. Ten blok zapewnia więcej prywatności; jest przecięty wąskimi, pełnowymiarowymi oknami i ma własne tarasowe patio, zapewniając alternatywne podejście do domu. Tam, gdzie te dwie sekcje się spotykają, czarne drewno części sypialnej tworzy wewnętrzną fasadę. Ciąg świetlików pomaga wciągnąć światło dzienne do ogromnej części mieszkalnej, odbijane przez krzywiznę jasnego drewnianego podbrzusza dachu. Całość zwieńczono prostym metalowym dachem.

Wnętrza domu wykonało Staffan Tollgård Studio, założone przez Staffana i Monique Tollgård. Urodzony w Sztokholmie Staffan Tollgård postrzegał ten projekt jako „podróż projektową” z powrotem do swojej rodzinnej Skandynawii. W rezultacie wnętrza są celebracją wyraźnie duńskiej estetyki. Różne pokoje mają różne tekstury i kolory drewna na ścianach, suficie i meblach, z elementami na zamówienie zaprojektowanymi przez kopenhaską firmę KBH. Na przykład stół jadalny można szybko zamienić w stół do tenisa stołowego, co jest wspólną pasją całej rodziny. Paleta jasnych kolorów jest kontynuowana w kamiennych podłogach, z fragmentami ręcznie trawionego kamienia lawowego duńskiej firmy Made a Mano.

Lokalizacja: Fanø, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA