Wiejska STODOŁA w Gympie

Erin Wheatley Hannah Peuchmarin
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom na zawsze w Gympie

Tłem dla tego nowoczesnego wiejskiego domu są faliste wzgórza i panoramiczne widoki. Działka w pobliżu Gympie, z niezakłóconymi widokami i bliskością miasta, idealnie pasowała do listy życzeń rodziny Adama i Samanthy Bradshaw.

Adam i Samantha Bradshaw postanowili zbudować „dom na zawsze” na terenie pięknych, pofałdowanych wzgórz otaczających zabytkowe miasto w południowo-wschodnim Queensland. Na ich liście życzeń znalazła się ziemia z pięknym widokiem oraz miejscem dla pszczół i warzyw, w odległości 10 minut jazdy od Gympie. Był rok 2015, a Bradshawowie złożyli ofertę zakupu półtorahektarowej posiadłości w pobliżu rzeki Mary, około 10 kilometrów na zachód od dawnego miasta kopalni złota.

Właściciele zatrudnili architektkę – Erin Wheatley, która pracowała nad procesem budowy nowego budynku. Starannie rozważono wszystkie aspekty projektu na pochyłym terenie ziem Gympie. Głównym celem pary było stworzenie wygodnego domu rodzinnego przed przybyciem na świat ich córek, teraz czteroletniej Olivii i dwuletniej Sophie. „Zbombardowaliśmy architekta zdjęciami z Pinteresta i folderami ze zdjęciami, które wycięliśmy i wkleiliśmy z różnych miejsc” – wspomina Adam. „Chcieliśmy uzyskać bezproblemową atmosferę wewnątrz oraz na zewnątrz i zmaksymalizować ten piękny widok z dużą ilością szkła.”

W zgodzie z naturą

Budowę ukończono w 2018 roku. Duże przesuwne drzwi i żaluzje umożliwiają obfity przepływ powietrza w całym domu podzielonym na części. To oznacza, że rodzina rzadko korzysta z klimatyzatora w miesiącach letnich. Kuchnia i jadalnia otwierają się na taras, dzięki przeszkleniom. Stąd też można podziwiać widoki oraz ogród. Dzięki zniwelowaniu granic wnętrza oraz zewnętrza, przestrzeń stanowi jedną całość. Należy wspomnieć również o detalach, które wpływają na ducha domu w Gympie. W kuchni króluje głęboko profilowany marmurowy blat.

Rodzina poprosiła dział Forest Landscaping o pomoc przy stworzeniu ogrodu o niskich wymaganiach konserwacyjnych. „Chcieliśmy mieć miejsce do zabawy dla dzieci i połączenie tarasu z ogrodem” – mówi Samantha. „Posadziliśmy zioła przy schodach, a dziewczyki mogą zbierać owoce prosto z krzaków”. Bydło sąsiada jest mile widzianym elementem w zapożyczonym krajobrazie, a warstwa mgły często przywiera rano do odległej rzeki Mary. Rodzina codziennie lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, w tarasowym ogrodzie lub w relaksującym małym basenie.

Lokalizacja: Gympie, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Hannah Peuchmarin