Hamburgö

Manthey Kula Mikael Olsson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Hamburgö jest eksperymentem w zrównoważonym podejściu do projektowania architektonicznego. Wysiłek znalezienia sposobu na uniknięcie śladów procesu budowlanego zaowocował niezwykłą drewnianą konstrukcją, która zapewnia niezwykłe walory przestrzenne.

Dom położony jest na wyspie Hamburgö na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Aby nie niszczyć terenu dom zaprojektowano jako most rozciągający się na 29 metrów między jednym skalnym płaskowyżem a drugim.

Konstrukcja składa się z dwóch łuków z laminowanego drewna przetransportowanych na miejsce helikopterem i przykręconych do stalowych wsporników starannie wywierconych w podłożu skalnym. Dwie stalowe kratownice zabezpieczają budynek przed silnymi nadmorskimi wiatrami i oczywiście umożliwiają połączenie z terenem. Drewniana konstrukcja, która opiera się tylko na czterech punktach fundamentu, wymaga kilku specjalnych rozwiązań tektonicznych. Ukośne belki stropowe, wiszące kolumny i detale, które dostosowują się do geometrii i ruchu konstrukcji. Zawieszony na łukach dom unosi się w pięknym, wrażliwym krajobrazie.

Wnętrze domu charakteryzuje wszechobecna, ciągle zmieniająca się przyroda oraz smukłe łuki nośne, które nadają charakter każdemu pomieszczeniu. 12 przesuwanych drzwi zapewnia funkcjonalną elastyczność i nieoczekiwane wizualne przejścia przez przestrzenie pokryte sklejką. Dom jest na siatce; infrastruktura i ogrzewanie geotermalne jest doprowadzane do konstrukcji przez nienośny „komin odwrócony”.

Materiały zewnętrzne wybrano dodatkowo z myślą o wyzwaniach związanych z nadmorskim klimatem; drewno impregnowano siarczanem żelaza, okna i drzwi obłożono surowym aluminium, okucia i elementy konstrukcyjne ze stali nierdzewnej, pokrycie dachu cynkiem. Wszystkie materiały mają naturalnie starzeć się bez dodatkowej obróbki powierzchni, aby dom faktycznie stał się częścią natury.

Lokalizacja: Hamburgö, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA