Unikalny Dom z Widokiem

Chris Collaris Architects Frederik Roijé ONAHAZYMORNING
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Holenderski projektant Frederik Roijé i pracownia Chrisa Collaris Architects ukończyli w pobliżu Amsterdamu Dom z Widokiem pokryty drewnem barwionym na czarno z wystającym tarasem z widokiem na jezioro Markermeer.

Dom z Widokiem i czarną deską

Położona na grobli w wiosce Uitdam, nowoczesna STODOŁA nosi nazwę Dom z Widokiem. Zaprojektowano ją dla rodziny Roijé jako przestrzeń, w której można „najbardziej cieszyć się krajobrazem”. Na pierwszym piętrze, pod odsłoniętą sosnową konstrukcją stromo spadzistego dachu, zlokalizowano duży otwarty salon, kuchnię i jadalnię. O kształcie i czarnej elewacji przesądziły domy i STODOŁY typowe dla gminy Waterland.

Ta skośna forma przecina się z bardziej współczesną prostokątną formą na południowym krańcu, która rozszerza część dzienną i tworzy zadaszony taras wystający na zewnątrz w kierunku jeziora. Dom z Widokiem wpisuje się w kontury zabytkowej zabudowy, ale ma unikalne współczesne cechy. „Konstrukcja domu częściowo pozostała widoczna we wnętrzu… Ze względu na prostokątny element w domu, przestrzeń życiowa ma obszary o prostych ścianach i sufitach… przestrzeń jest wysoka i amorficzna” – twierdzą architekci.

Przestrzeń rodzinna

Dużą część dzienną zaprojektowano tak, by stworzyć dwie różne atmosfery po obu stronach domu. Z przodu znajduje się bardziej kameralna część wypoczynkowa obok pieca opalanego drewnem, z oknem wychodzącym na dwie przestrzenie ogrodowe po obu stronach ulicy. Z tyłu domu, wokół dużej wyspy kuchennej, z widokiem na jezioro przez przesuwne szklane drzwi, zorganizowano bardziej otwartą przestrzeń. Stół jadalny znajduje się pomiędzy tymi dwoma obszarami. Umieszczono go w miejscu, gdzie prostokątna forma przecina się z pochyłą bryłą i jest oświetlony cienkim świetlikiem.

Schody z drewna sosnowego przechodzą przez duże kwadratowe okno i prowadzą na bardziej prywatny parter, gdzie znajdują się trzy sypialnie i łazienki. Wnętrza zostały wykończone lampami, krzesłami i stołami z własnych kolekcji Roijé. Czarne stalowe i mahoniowe ramy okienne nawiązują do koloru zewnętrznego i kontrastują z jasnymi belkami konstrukcji dachu i betonowej podłogi. „Największym wyzwaniem dla tego domu było uczynienie nietypowego typowym” – powiedział Collaris. „[Roijé] od lat inspiruje mnie swoimi projektami produktów, które moim zdaniem są również nietypowe”. Dom z Widokiem taki też jest – unikalny.

Lokalizacja: Amsterdam, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA