Kozina House

  Kategorie: Domy kamienne

  O inspiracji

  Kozina House (czes. Dům na Kozině) powstał w historycznej części małego południowoczeskiego miasteczka. Choć zaniedbane, ma dość silną atmosferę i potencjał. Miejsce od początku przyciągnęło architektów swoim charakterem i świetną lokalizacją.

  Zrekonstruowany dom postrzegano jako alternatywę dla podmiejskich willi, które czasami są nieproporcjonalnie wycięte z naszego krajobrazu. Na znacznie mniejszej powierzchni zrealizowano program zabudowy obejmujący odpowiednio duży salon z przylegającym do niego zewnętrznym tarasem, poddasze z pokojami dziecięcymi i pokojem zabaw, sypialnię z własną łazienką, ogród z drzewami owocowymi, dwa miejsca garażowe oraz duży warsztat z windą samochodową.

  Budynek mieszkalny Kozina House powstał z połączenia dwóch sąsiednich domów. Jeden z nich przeszedł znaczną przebudowę na przełomie tysiącleci, drugi jest w stanie ruiny. Pozbyto się nieprzydatnych nowoczesnych elementów, takich jak duża lukarna z balkonem i plastikowymi oknami. Za ceglanym podkładem odkrywa oryginalne kamienne mury i małe fragmenty historyczne.

  Architekci uszanowali podstawowy kształt, skalę i materialność oryginalnych murów. Dyspozycję wewnętrzną dostosowano tak, aby budynek był dostępny z dwóch stron – dla pieszych od strony placu i dla samochodów z przeciwnej strony. Odpowiedzią na wyjątkowy widok na wieżę kościoła jest duże okno w szczycie elewacji dziedzińca. Widoki z wnętrza dziedzińców wzbogacają całościowe postrzeganie przestrzeni. Nowo utworzone otwory celowo pozostawiono minimalistyczne, aby stworzyć kontrast z oryginalnymi, tradycyjnie podzielonymi oknami.

  Lokalizacja: Trhové Sviny, Czechy
  Tekst: nowoczesna STODOŁA