Małe, indywidualne domki mieszkalne

STUDIO PUISTO ARCHITECTS MARC GOODWIN
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Arctic TreeHouse Hotel” rozpoczął się od zamysłu koncepcyjnego wykonanego w ścisłej współpracy z klientem. Inspiracją dla takiej koncepcji hotelu — położonego na stromym, naturalnym zboczu — była nordycka przyroda i kultura, a także magiczny świat SantaPark. W ten sposób zaczęła się formować konkretna wizja małych, indywidualnych budynków mieszkalnych, osadzonych w bezpośrednim otoczeniu przyrody. Atmosfera domków i sąsiedztwa miała tworzyć optymalną scenerię do relaksującego doświadczania natury i arktycznego mistycyzmu.

I tak w 2016 roku powstał kompleks Hotelu Arctic TreeHouse, który znajduje się w mieście Rovaniemi w północnej Finlandii i składa się z 32 indywidualnych domków położonych na łonie natury. Za całość prac projektowych odpowiada Studio Puisto Architects, którego architekci zapewniają, że „projektują miejsca, przestrzenie i doświadczenia”.

Niezwykły hotel

Poszczególne domki, które służą gościom tego niezwykłego hotelu, obito z zewnątrz gontem przypominającym sosnowe szyszki i unoszą się nad ziemią na czarnych, patyczastych nogach, sięgając drzew i wysokich skał. Dzięki temu wydają się wyrastać z naturalnego otoczenia i doskonale się z nim komponują. Budynki rozsiane są po stromym zboczu, jakby z ciekawością zerkały na nordycki krajobraz i pojawiającą się na horyzoncie zorzę polarną.

32 budynki dzielą się na dwa typy i zostały rozmieszczone w terenie parami. Między dwoma budynkami mieszczą się schody, które prowadzą do drzwi. Każda para budynków może być wykorzystywana osobno lub jako jedna większa całość. Jedna z tych połówek mieści mini kuchnię, a druga wyposażona jest w małą lodówkę. Do domków zawsze wchodzi się od wyższej części zbocza, a z hallu wejściowego można wejść do łazienki. Hall tworzy duże miejsce, w którym można pozostawić rzeczy, a na jego górze znajduje się osłonięta wnęka, w której wygodnie może spać jedna osoba. Z ciemniejszego hallu przechodzi się też do głównej przestrzeni dziennej, gdzie zwiększa się ilość naturalnego światła, a krajobraz odsłania się przed gośćmi w swej pełnej krasie. Tu cała ściana jest przeszklona, a każdy domek ustawiono tak, by goście mogli cieszyć się widokiem na dziewicze otoczenie.

Inspiracja

Budynki, wykonane z drewna i wykończone drewnem, przypominają starannie zaplanowane, ciepłe gniazda lub gawry. Kontrast pomiędzy dziką przyrodą, a bezpieczną przestrzenią stał się bowiem elementem przewodnim całego projektu. Wystrój jest prosty, ale ma zaskakujące i przemyślane szczegóły, które nawiązują do miejsca i koncepcji empirycznej. Drewno oraz miękkie, ciepłe materiały podkreślają atmosferę gawry i bliskość przyrody. Dodatkowo drewniana konstrukcja i ściany wewnętrzne malowane naturalnymi farbami zapewniają wnętrzom zdrowe powietrze i przyjemną akustykę.

Twórcy projektu zadbali o maksymalne ograniczenie zanieczyszczenia kompleksu światłem ze względu na zorzę polarną i doświadczanie prawdziwej dzikiej przyrody. Na miejscu jest wystarczająco dużo źródeł światła, aby zapewnić gościom bezpieczeństwo i ułatwić im poruszanie się po zmroku, ale są one rozstawione tak, by nie dominowały swego otoczenia. Niektóre piękne, celowo wybrane drzewa oświetlono jako punkty odniesienia. Natomiast same budynki nocą lśnią jak latarnie, rzucając ciekawe cienie i zapraszając do wejścia do ciepłego wnętrza.

Aby nie szkodzić lokalnej przyrodzie, wszystkie budynki powstały w jednym miejscu i wraz ze stałymi meblami podniesiono i umieszczono je na słupach prosto z ciężarówki. Na miejscu wykonano jedynie podłączenie do sieci infrastruktury i montaż dużego okna. Konstruktorzy zadbali o istotne detale, dzięki czemu drzwi płynnie wtapiają się w ściany, a ramy okienne pozostają całkowicie ukryte. By mieć pewność, że każde założenie zostanie osiągnięte, przed rozpoczęciem rzeczywistego projektu budowlanego powstał prototyp, który umożliwiał praktyczne badanie wybranych rozwiązań i metod. Kiedy już wszystkie szczegóły ustalono, prace nad projektem przebiegały bardzo szybko i sprawnie. Poza samymi domkami dla gości, w kompleksie powstał też budynek, który służyć ma jako recepcja i restauracja. Z czasem dobudowano też pięć kolejnych, większych apartamentów, które wzbogacają ofertę tego niezwykłego hotelu.

Więcej domków na wypad za miasto, znajdziesz tutaj.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA