McCann Residence

JEFF GOLDBERG/ESTO
Partnerzy

O inspiracji

The McCann Residence znajduje się na terenie, który kiedyś był terenem łowieckim i służącym do rybołówstwa, skupionym wokół trzech jezior polodowcowych. Na przełomie XIX wieku w okolicy Tuxedo Park w Stanach Zjednoczonych powstało wiele posiadłości zaprojektowanych przez znanych architektów, ale tereny te są nadal gęsto zalesione i pełne ukrytych w roślinności skał typowych dla gór Ramapo.Działka zdefiniowana jest właśnie przez dwie, potężne, granitowe skarpy, a w wielu miejscach można znaleźć stare, kamienne mury oporowe, których pełno w Tuxedo Park. Projekt autorstwa Weiss/Manfredi podkreśla więc niezwykłą topografię tego miejsca, która definiuje podział domu na dopasowane do skały odcinki.
Dom ma trzy zamknięte poziomy mieszkalne oraz całą sekwencję tarasów zewnętrznych, które tworzą opadającą ścieżkę. Niższy poziom to „pokój ogrodowy” oraz zewnętrzny dziedziniec wejściowy. Dalej dom podnosi się do poziomu głównego wejścia i ta część obejmuje hall, bibliotekę oraz sypialnię dla gości. Podwójnej wysokości klatka schodowa łączy poziom główny z wyższym poziomem ogrodu, a budynek w tym miejscu przypomina przeszklony pawilon z panoramicznymi widokami na jezioro Tuxedo. Ten poziom ma sekwencję platform obejmujących salon, kuchnię, jadalnię oraz sypialnię główną. Ogrody tarasowe tworzą dodatkowe przestrzenie zewnętrzne domu, które dopasowują się do łuku budynku oraz wyrastających z ziemi granitowych skał.
Projekt opiera się na materiałach, które mogą pięknie starzeć się wraz z upływem czasu i pod wpływem warunków atmosferycznych. Podsumowując, Rezydencja McCannów łączy architekturę z otoczeniem, zamazując granice między jednym i drugim.

Lokalizacja: Tuxedo Park, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA