Mökki Santara

Partnerzy

O inspiracji

Fińskie określenie „Mökki” oznacza mały, wiejski domek nad jeziorem – spokojne miejsce, w którym można wypocząć w otoczeniu wyłącznie przyrody. Zgodnie z tradycją, w „Mökki” nie ma luksusów, a ogólna koncepcja zakłada, że takie miejsce łączy codzienne, miejskie życie z wiejską bliskością przyrody.
I tak właśnie z dala od cywilizacji, u kresu wielogodzinnej podróży z Helsinek, można dotrzeć do domku o nazwie „Mökki Santara”. To spokojne miejsce leży w samym sercu Karelii, w krainie niekończących się lasów i jezior.Zgodnie z tradycyjną koncepcją przestrzenną, Mökki oddziela funkcje mieszkalne od tych powiązanych z myciem i sprzątaniem na dwa osobne elementy. W tym przypadku zostały one lekko podniesione na łączącej je platformie, otwierając się na południowy zachód i piękne widoki na jezioro Santara.
Proste budynki są unikatową i nowoczesną interpretacją typologii Mökki. Kiedy budynki są zamknięte, wydają się być czarnymi monolitami. Wnętrze jednak kontrastuje wyraźnie z tym wyglądem zewnętrznym, stając się jasną, pełną światła sekwencją przestrzeni. Białe, surowe powierzchnie drewniane dzielą na różne strefy kuchnię, salon i miejsce do spania.
Podczas budowy wykorzystano drewno świerkowe, które w całości pozyskiwane, suszone i obrabiane było na miejscu, a odpowiednia technologia sprawia, że tworzy ono ciepłą atmosferę nawet przy minus 30 stopniach na zewnątrz. Umiejętne połączenie lokalnych materiałów oraz elementów prefabrykowanych domu, takich jak elementy nośne konstrukcji, okna, drzwi i meble, pozwoliły ukończyć budowę tego domu w zaledwie 8 tygodni, przyspieszając wyraźnie pracę całego zespołu utalentowanych rzemieślników.

Lokalizacja: Savitaipale, Finlandia
Powierzchnia: 105 m2
Tekst: nowoczesna STODOŁA