Mrizi i Zanave – gdzie szkło spotyka kamień

Plisatelier
Partnerzy

O inspiracji

Mrizi i Zanave to niezwykły budynek, w którym mieści się hotel i restauracja. Projekt opracowała firma Plisatelier, a prace renowacyjne obejmowały starą, kamienną konstrukcję znajdującą się na wiejskiej, agroturystycznej farmie w miejscowości Fishtë w północnej Albanii.Przekształcanie starych, kamiennych budynków w nowoczesne miejsca mieszkalne stało się w ostatnich czasach dość modne w Europie, a ten projekt jest doskonałym tego przykładem. Stara, kamienna konstrukcja zyskała ciepłe, przytulne wnętrze, a jej kluczową cechą jest wyrwa w murze, w której powstało ogromne przeszklenie.

Jak mówią architekci, kamienne budowle tego typu często mogą przetrwać wieki, a odpowiednia renowacja może przywrócić do życia historię i wspomnienia. W tym przypadku efekt jest olśniewający. Nowy projekt doskonale połączył stare z nowym, zachowując pewną surowość starego budynku, ale wprowadzając do niego nowe, bardziej nowoczesne tchnienie. W efekcie powstały ciepłe, przytulne i niezwykle oryginalne wnętrza.

Nietypowe i zachwycające przeszklenia, znajdziesz u Multiko Architektura Okien. Potrzebujesz wypocząć? Odwiedź zakładkę Do wynajęcia.

Lokalizacja: Albania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt