Na wzgórzach Montecito

Anacapa Erin Feinblatt
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja Vista stoi na wzgórzach Montecito w Kalifornii, a za projekt jej przebudowy odpowiadała firma Anacapa i architekt Dan Weber. nowoczesna STODOŁA, choć niewielka, była dla zespołu architektów i projektantów sporym wyzwaniem, ponieważ musieli oni sprostać niemałym wymaganiom, mieszcząc się w skromnym budżecie.

Współpracując ściśle z klientem, projektanci stworzyli wyjątkowy charakter mieszkalny domu. Skupili się na otoczeniu nieruchomości i stworzyli właścicielom odpowiednią perspektywę na góry Santa Ynez, dzięki ogromnym przeszkleniom w północnej fasadzie budynku. Przebudowana rezydencja stoi na tej samej powierzchni, co stary dom i wykorzystuje jego konstrukcję, ale architekci z Anacapa zupełnie zmienili wewnętrzny rozkład domu, skupiając się na przestrzeni wspólnej w umieszczonej centralnie kuchni i przestrzeniach dziennych. Paleta materiałów została dobrana w taki sposób, by podkreślana naturalne barwy i tekstury naturalnego otoczenia domu. Dzięki przebudowie, dawny dom, który był zamknięty na widoki i z zewnętrz w całości wykończony drewnem, teraz zyskał nowoczesny, otwarty i przestronny charakter. Główne przestrzenie dzienne zostały „uwolnione”, a przebywając w środku można cieszyć się spektakularnymi widokami na otaczające dom wzgórza.

Pierwotny, drewniany siding został zastąpiony opalanymi ogniem deskami shou sugi ban, a w przygotowanie desek zaangażowali się nawet sami właściciele. Przestrzenie wewnętrzne, w tym dywany, podłogi winylowe oraz drewniane panele ścienne, zostały zmienione, a w nowych wnętrzach zastąpił je beton i gładki gips. W ten sposób pomieszczenia stały się jaśniejsze i bardziej nowoczesne. Usunięto podwieszane sufity, odsłaniając drewnianą konstrukcję sufitów, dzięki czemu uzyskano bardziej otwarte, przestronne powierzchnie. Architekci odnowili także znajdujący się na działce domek dla gości, wprowadzając tam bardziej nowoczesną atmosferę. Nie zapomnieli też o najbliższym otoczeniu domu. Powstały więc nowe nasadzenia, a planowaniem ogrodu zajęli się architekci krajobrazu, którzy współpracowali z całym zespołem, tworząc na zewnątrz odpowiednie miejsca do relaksu i zabawy.

Architekt