Niebieska prostota

Markéta Cajthamlová Petr Polák
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowo wybudowana chata na pochyłej działce w Górach Izerskich ma formę tradycyjnej chaty. Znajduje się na samym skraju górskiej wioski. Za nim już tylko łąki i lasy, idealne do rekreacji latem i zimą.

Trzyczęściowa bryła

Wydłużona bryła nakryta dwuspadowym dachem posiada niewielką oficynę pełniącą funkcję przedsionka i magazynu. Otaczający krajobraz jest dynamiczny i zmienny, a domek szanuje jego charakter. Do budowy wykorzystano naturalne materiały typowe dla tego regionu: drewno, kamień i szkło. Szkło to znany na całym świecie produkt tego regionu. Układ domu podzielony jest na trzy części. Część dzienna z kuchnią, jadalnią i kominkiem zorientowana jest na zachód. Sypialnia wychodzi na wschód i może pomieścić do czterech osób. Część środkowa z sauną i łazienką jest zadaszona, dzięki czemu powstało poddasze, na które prowadzą schody z salonu.

Niebieska perła

Elewację domu wykonano z ciemnoniebieskiej okładziny szalunkowej. Obszerne okna narożne mają długość 12 i 10 m. Wszystko, co jest częścią okien, jest białe: drewniana stolarka okienna, parapet, drewniane żaluzje i okiennice, a także okładzina stałego narożnika okna. Wyjątkiem jest świetlik, którego podział jest zgodny z układem konstrukcyjnym dachu. Jego ramy są tego samego koloru co pokrycie, które jest wykonane z ciemnoszarych pasów asfaltu. Dom, nawet z miejscem parkingowym, wkomponowano w teren w taki sposób, że wymaga jedynie minimalnego zagospodarowania terenu. Mur oporowy niwelujący teren od strony północnej wykonano z miejscowego kamienia w kolorze piaskowym. Cokół domu wykonano z widocznego lekkiego betonu, podobnie jak niskie murki oporowe przechodzące w granice terenu parkingowego, który może pomieścić do 4 samochodów.

Obiekt zaprojektowano jako konstrukcję drewnianą, w całym wnętrzu w widoczny sposób zastosowano drewno (głównie świerk). Panele CLT i SWP (panele z litego drewna) na ścianach, suficie i dachu. Wewnętrzne ściany działowe są również drewniane. Podłogę zaprojektowano z szarego jastrychu cementowego. Drewniany taras zewnętrzny wykonano z desek modrzewiowych, a kamienna platforma z lokalnego łupanego kamienia.

Lokalizacja: Góry Izerskie, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA