OT House

DARP - De Arquitectura y Paisaje Mauricio Carvajal
Partnerzy

O inspiracji

Projekt znajduje się w gminie Retiro na dole pochyłej działki, otoczony roślinnością i małym lasem na szczycie. Zaprojektowany jako system przestrzenny, który w oparciu o pojedynczy profil jest w stanie rozwiązać wszystkie przestrzenne i relacyjne potrzeby domu. Cały program rozwinięto z tego prostego pomysłu.

Zaproponowano trzy podłużne konstrukcje w kierunku poziomów terenu. Poruszają się i perforują, aby wyartykułować różne przestrzenie domu między sobą a otoczeniem. Plan podzielono na strefy w tych trzech domach. Pierwszy budynek socjalny, budynek sypialniany i centralny pawilon. Schemat funkcjonalny domu reinterpretuje strukturę tradycyjnego domu patio z architektury kolonizacji Antioquian. Patio składa się z ogrodu z roślinami wodnymi i rodzimą roślinnością, która pełni rolę serca systemu, umożliwiając wizualne połączenia oraz poprawiając warunki oświetlenia i wentylacji domu.

Do pierwszego pawilonu wchodzi się przez przedsionek, w którym schodzi się równolegle do topografii, zyskując wysokość w obszarach socjalno-usługowych. Te szklane przestrzenie otwierają się całkowicie w kierunku zadaszonego tarasu i zewnętrznego ogrodu. W ostatnim budynku znajdują się sypialnie i bardziej intymne przestrzenie domu, osłonięte od hałasu obwodowej drogi prowadzącej do posiadłości oraz w bezpośrednim związku z górami i lasem. Pokoje rozciągają się na zewnątrz przez długi taras z roślinnością, tworząc trzy przestrzenie.

Dom otwiera swoje długie elewacje w kierunku północ-południe i krótkie elewacje w kierunku wschód-zachód. Zadaszone tarasy są wykorzystywane nie tylko jako przedłużenie przestrzeni wewnętrznych, ale także jako mechanizm ochrony przeciwsłonecznej. Z materiałowego punktu widzenia projekt jest rygorystyczny i opiera się na modulacji kawałka cegły w celu utworzenia pojedynczego modułu przestrzennego. W ten sposób racjonalizuje się wykorzystanie wszystkich elementów konstrukcyjnych, optymalizując zasoby i unikając marnotrawstwa w pracy.

Lokalizacja: Retiro, Kolumbia
Tekst: nowoczesna STODOŁA