Porta Palace

DANIEL VENNEMAN DANIEL VENNEMAN
Partnerzy

O inspiracji

Porta Palace – bo taką nazwę otrzymał ten mały domek na kółkach – jest jednym z pierwszych tego typu, który powstał w Holandii. Został stworzony przez holenderskiego projektanta i budowniczego, Daniela Vennemana, z pomocą przyszłego właściciela o nazwisku Jelte Glas.

Większość tego rodzaju projektów przypomina pudełko czekoladek, z małymi okienkami i dekoracyjnymi wykończeniami. W tym przypadku jest jednak inaczej. Porta Palace zmienia się od podstaw – ma duże okna i proste, jasne wykończenie.Dom na kółkach został też zaprojektowany tak, by spełniał europejskie normy dla przyczep. Ma szerokość 2,55 m, wysokość 5 m i maksymalną wagę 3500 kg. Aby zminimalizować obciążenie osi, wykorzystano maksymalnie lekkie materiały.

Duże okna pozwalają podziwiać widoki z wszystkich czterech stron. Wewnątrz domek wykończono mieszaniną drewna, z białymi  ścianami i sufitem. Całość zaaranżowana jest w maksymalnie prosty sposób, skupiając przestrzeń w kierunku dużych okien.

Pierwszy poziom Porta Palace to łazienka, aneks kuchenny i salon. Seria schowków w kształcie pudełek pomaga dostać się na górę, gdzie znajduje się sypialnia. Nieważne w którym miejscu tego małego domku się znajdziesz, wszędzie możesz wyjrzeć na zewnątrz i cieszyć się z naturalnego światła.

Porta Palace to przykład „bio konstrukcji”. Zbudowany jest z drewna z ociepleniem z lnu i konopi. W przyszłości domek ma być wyposażony jeszcze w panele słoneczne.

Tekst: nowoczesna STODOŁA