Renowacja domu z przybudówką

CASEY DUNN
Partnerzy

O inspiracji

Muzyk Sam Shah oraz projektantka multimediów Anne Suttles, która pochodzi z Teksasu, a której szerokie zainteresowania obejmują także wystrój wnętrz, spotkali się na przyjęciu w Austin kilkanaście lat temu. Jednak to nie muzyka przyciągnęła ich do siebie na dobre, ale stało się to dzięki wspólnej pasji, jaką była nowoczesna duńska i holenderska architektura. Skracając całą historię do minimum, para zaczęła w końcu wspólnie budować swój wymarzony dom w stolicy Teksasu w USA. Poprosili przy tej okazji o pomoc Kevina Altera, dziekana na wydziale architektury na University of Texas i założyciela lokalnie działającej firmy Alterstudio, która miała już na koncie różne, prestiżowe nagrody. Wspólnie stworzyli ultra ekologiczny dom z materiałów pochodzących z recyklingu, który był naładowany różnymi, ekologicznymi udogodnieniami. Projekt okazał się sporym sukcesem, więc Shah, Suttles i Alter zgodzili się ponownie połączyć swoje siły, by przeprowadzić renowację drugiego domu tej pary, który miał być inwestycją na przyszłość.

Jakiś czas wcześniej para znalazła działkę w okolicy Austin zwanej Travis Heights, na której stał zrujnowany bungalow z lat 20-tych. Ale plany zaczęły się zmieniać, kiedy okazało się, że para spodziewa się dziecka. Suttles uznała wtedy, że potrzebuje czegoś bardziej prywatnego, niż ich obecny dom.

Na działce w Trevor Hights można było stworzyć większą prywatność przenosząc np. wejście z frontowej części bungalowu na tylną. „Nie chcieliśmy jednak burzyć bungalowu. Chcieliśmy mieć jednocześnie to, co starte i to, co nowe” – wspomina projektantka. „Chcieliśmy unowocześnić ten dom, aż po ostatnią rurę i ostatni kabel, ale jednocześnie zachować wszystkie te części budynku, które sprawiały, że był on wyjątkowy.”

I tak powstał plan renowacji starego domu i stworzenia dodatkowej przybudówki. Obydwie konstrukcje połączył przeszklony w dużym stopniu element. Stary bungalow w odnowionej wersji mieści obecnie sypialnie rodziny i łazienkę główną, a w nowej przybudówce znalazło się miejsce na otwartą kuchnię połączoną z jadalnią i domowe biuro Shaha. Stąd jest też dostęp na podwórko znajdujące się za domem, na którym mieście się również basen.

Jak mówi Sam: „Od strony ulicy ten dom jest taki nieoczywisty. Trudno odgadnąć jaką ma konfigurację, a nawet to, gdzie znajdują się drzwi frontowe. Bardzo mi się to podoba. Wszystko ma swoje miejsce.”

Całość jest idealnie dopasowana do potrzeb całej rodziny, która powiększyła się o teraz dwuletnią córkę Teslę.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf