Rörbäck Forest Retreat

GIPP Arkitektur Andy Liffner
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Rörbäck Forest Retreat to położone głęboko w lesie Halländska zacisze, które zajmuje krajobraz naznaczony czasem. Surowe architektonicznie, współczesne drewniane konstrukcje są zbudowane na śladach dwóch starych budynków gospodarczych.

Zamysł projektu

Anna i Caspar Sandgren wspólnie stworzyli oazę z wyjątkowym ogrodem. Ich celem było umożliwienie ludziom ucieczki i doświadczenia lasu w estetycznym otoczeniu. „Chcieliśmy prostego budynku – uczciwość to nasze hasło przewodnie dla całego projektu – i chcieliśmy, aby las i przyroda przemawiały. To jest główny cel, kiedy jesteś w środku”, mówi Anna Sandgren, która wraz z mężem Casparem opracowała projekt na terenie XIX-wiecznego folwarku i lasu. Kiedy dziesięć lat temu para kupiła starą, niezamieszkaną farmę i 40 hektarów dojrzałego lasu, Caspar Sandgren znał już każde wzniesienie tej ziemi. Jako dziecko dorastał na ziemi, którą jego dziadek kupił w latach trzydziestych i przejął prawie dwie dekady później. Od tego czasu posadził każde drzewko i opiekował się młodymi świerkami, dopóki nie nauczyły się radzić sobie same.

„Chodzę tam po lesie i znam każde drzewo, każdą skałę. Możesz mnie postawić wszędzie i wiem, gdzie jestem. To po prostu dobre uczucie być tam i widzieć, że to naprawdę rośnie.”

Połączenie starego budownictwa z nowym

Dawna stajnia z krytym strzechą dachem pochodząca co najmniej z początku XIX wieku jest jak dusza gospodarstwa. Łączy stare z nowym.

Nowe natomiast budynki, pokryte sosną, ze stromymi dachami, wyglądają jak współczesne wersje tradycyjnych STODÓŁ. Chociaż paleta materiałów jest surowa, współczesny dworek i jego oddzielna STODOŁA są niemal monumentalne, wyrafinowane skalą i drobiazgowymi detalami. Nowa architektura jest dziełem Petry Gipp i jej sztokholmskiej pracowni architektonicznej. Gipp. Znana ze swoich skromnych drewnianych budynków wrażliwych na lokalizację Petra jest przyjaciółką Sandgrenów.

W przypadku tego projektu historia Rörbäck, której nazwa pochodzi od strumienia przepływającego przez posiadłość, była zarówno ważna, jak i zawsze obecna. Gipp mówi, że odosobnienie nie powinno być postrzegane jako nowy projekt, ale jako ulepszenie istniejącej farmy, ze starszymi elementami zakotwiczającymi współczesne warstwy z otaczającym lasem. „Las i jego drzewa są materiałem tego miejsca, bryły wyglądają jak wyrzeźbione w drewnie, wnętrza pomieszczeń są wyrzeźbione i wyłożone. Program budynku, leśnego odosobnienia, kładzie kontemplacyjny nacisk na relację między człowiekiem a przyrodą” – mówi Gipp.

Otwarta przestrzeń

Skalę użyto jako sposób tworzenia zróżnicowanych doświadczeń przestrzennych. Układ głównego budynku wyznacza również otwarte i zamknięte zastosowania przestrzeni. Na jednym końcu posiada przypominającą katedrę przeszkloną ścianę w pomieszczeniu zwanym szklarnią. Zieleń ogrodu i lasów na zewnątrz rozświetla skromne wnętrza. Ze względu na strzeliste skośne sufity o wysokości sześciu metrów kuchnia i pokoje dzienne wydają się bardziej towarzyskie. Są traktowane jako otwarte szczeliny między dwiema zamkniętymi bryłami sypialni i łazienek. Duże okna z głębokimi wnękami dają poczucie kadrowania widoków. „Pomieszczenia w otwartych przestrzeniach odzwierciedlają przestrzeń, którą znajdujemy w głębokim lesie, wysokie pionowe przestrzenie, w których korony drzew tworzą wewnętrzny sufit. Zarówno las, jak i leśne ustronie mają pokrewieństwo ze świętymi przestrzeniami. Eksponują las i przyrodę jako najwyższe źródło cudów i tajemniczości dla współczesnego człowieka” – mówi Gipp.

Lokalizacja: Halland
Tekst: nowoczesna STODOŁA