Scheunen trio – nadbałtyckie STODOŁY pokryte strzechą

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nadbałtycki kurort Prerow położony jest na północy półwyspu Fischland-Darß-Zingst. Otoczona dziewiczym Darßwald, parkiem narodowym Vorpommersche Boddenlandschaft i pięciokilometrową piaszczystą plażą w zatoce Prerow, dawna wioska rybacka oferuje malownicze widoki.

Möhring Architects, biuro z lokalizacjami w Berlinie i Born auf dem Darß, zrealizowało trzy podobne domy wakacyjne na działce w centralnej lokalizacji: tak zwane trio STODOŁOWE. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucał kształt domu oparty na tradycji budowlanej wybrzeża. Architekci zaprojektowali zatem trzy dwupiętrowe domy z dachami dwuspadowymi i ustawili je szczytami do ulicy.Na Scheunen trio skłdają się trzy domki. Dwa z nich stoją obok siebie, trzeci w drugim rzędzie między nimi. Od strony południowej zabudowa wydaje się raczej zamknięta, natomiast od strony zachodniej i wschodniej duże przeszklenia łączą wewnętrzne przestrzenie z ogrodami i wpuszczają dużo światła dziennego.

Jako materiał na pokrycie dachu Scheunen trio przewidziano trzcinę. Aby zachować wymagane odległości między domami, planiści zrezygnowali z nawisu i sprowadzili do ziemi dach kryty strzechą na elewacjach zachodniej i wschodniej. Szczyty od północy i południa zaprojektowano jako ściany osłonowe z filigranowych, barwionych na czarno i ustawionych pionowo listew śweirkowych. Stosunkowo wąskie okna można całkowicie zamknąć drewnianymi okiennicami przesuwnymi.

Duże przeszklenia od strony wschodniej i zachodniej są odsunięte od ulicy i mało widoczne. Podobnie jak okna naścianach szczytowych, duże przeszklenia można zamknąć za pomocą wielkoformatowych drewnianych drzwi przesuwnych.

Sercem każdego z domów jest przedpokój: podobnie jak stare domy wiejskie jest miejscem spotkań towarzyskich, jednocześnie salonem i jadalnią. Rozwija się jak galeria poprzez otwarte schody, które prowadzą na piętro i dalej na strych. Tutaj można w pełni doświadczyć wysokości budynku. Pomieszczenie otwiera się z obu stron na ogród. Sypialnie na piętrze wyposażone są we własne łazienki i garderoby. Na poddaszu znajdują się jeszcze dwa pokoje.

Materiały użyte w procesie budowy dobrano tak, aby jak najbardziej zadbać o przyszłą energoosczędność i ekologię domów.

Jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu? Zajrzyj tutaj.

Lokalizacja: Fischland-Darß-Zingst, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA