Shatura House

ILYA IVANOV
Partnerzy

O inspiracji

Dom znajduje się w rosyjskim miasteczku, które oddalone jest od Moskwy o 150 km. Mieszka tu około 30 tysięcy ludzi, a prywatne domy stojące w pobliżu są niezwykle różnorodne. Nie obowiązują tu żadne zasady budowlane ani ograniczenia, więc na jednej ulicy czasem stoi ubogi domek zbudowany z najprostszych materiałów, a kawałek dalej stoi trzypiętrowy zamek z cegły z lat 1990-tych. Tu wszystko wydaje się zmieniać, a architektura powstaje swobodnie, zwykle bez udziału architektów. Jeśli ktoś potrzebuje nowego pokoju, po prostu go buduje – bez projektu i z materiałów, które ma akurat „pod ręką”. W takich właśnie zróżnicowanych warunkach przyszło pracować architektom z firmy Le AtelierCzy należy zachować porządek i proporcje? Czy nawiązać do sąsiadujących domów? Czy podkreślić różnorodność? – na takie pytania próbowali odpowiedzieć architekci pracując nad tym projektem. Ostatecznie postanowili nawiązać do otoczenia i miejscowych technik, czerpiąc z różnorodności, którą można zaobserwować dookoła: z ceglastych pałaców, drewnianych domków własnej roboty, architektury przemysłowej i opuszczonych, starych budynków.

Właściciel już wcześniej zbudował tu jednopiętrowy, prostokątny budynek z podpiwniczeniem i dopiero wtedy zaczął szukać specjalistów, którzy mogliby poprowadzić dalszy projekt. Architekci zdecydowali się stworzyć dom z trzech części. W centralnej umieścili salon, w części położonej najbliżej wejścia znalazła się sypialnia główna, hall i przestrzenie użytkowe. Element wysunięty najgłębiej w część działki mieści natomiast pokoje dzieci. Salon ma wysokość prawie dwóch pięter, dzięki czemu ma się tu wrażenie największej przestrzeni.

Architekci wykorzystali dwa rodzaje cegły – OLFRY 1807 antik NF i szarą cegłę FELDHAUS K764N. Szara cegła została ułożona inaczej w niszach okiennych, aby stworzyć wrażenie nieco „zrujnowanego domu”, nawiązując w ten sposób do otoczenia.

Lokalizacja: Shatura, Rosja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf