Nowoczesna wersja „skånelänga”

Anela Tahirovic
Partnerzy

O inspiracji

Anela Tahirovic to architektka i twórczyni treści architektonicznych oraz architektka wnętrz z Szwecji. Pracuje ona dla międzynarodowej firmy architektonicznej w Malmö. Anela, jej mąż i trzej synowie niedawno przeprowadzili się do nowego domu. Do kompletnie nowego budynku w Gessie, niedaleko Malmö, który sama zaprojektowała. W rozmowie z Niki Brantmark – Angielką zamieszkującą Szwecję – ujawniła cały proces powstania swojej bezpiecznej przystani. Między innymi, opowiada jak wraz z mężem znaleźli ziemię, mówi o próbach i udrękach związanych z ograniczeniami w pozwoleniach na budowę – i jak doszli do ostatecznego projektu – parafrazy domu skånelänga.

Anela Tahirovic – o początkach

„Mieszkaliśmy w centrum Malmö w mieszkaniu z końca XX wieku, ale gdy tylko dowiedzieliśmy się, że spodziewamy się bliźniaków (mieliśmy już małego chłopca), wiedzieliśmy, że musimy poszukać domu. Obejrzeliśmy kilka domów, ale nie spodobało nam się to, co zobaczyliśmy i nagle pewnego dnia znaleźliśmy w Internecie działkę na sprzedaż w wiosce Gessie. Kupiliśmy ją 3 godziny później. To był szybki, spontaniczny zakup, ale po prostu czuliśmy, że to dobry krok. Uwielbiamy tą okolicę. Dom położony jest na tak zwanej szwedzkiej Söderslätt (co oznacza „południową równinę” – obszar Szwecji znany z płaskiego krajobrazu). Wszędzie pełno dzikich kwiatów, dużo krów i koni, jeszcze jest bardzo blisko miasta.

Zaczęliśmy od razu projektować dom. Ponieważ jestem architektem, zdecydowaliśmy się zrobić to sami. Plan zagospodarowania terenu był bardzo surowy i obowiązywało wiele przepisów dotyczących wyboru materiału, wielkości, koloru, szerokości domu, wysokości i rodzaju okien. Rygor w każdym szczególe. Zasadniczo przepisy planistyczne zmuszają do zaprojektowania klasycznej „skånelänga”. Skånelänga to rodzaj tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego w południowo-szwedzkim hrabstwie Skåne, składającego się z grupy budynków ustawionych wokół wewnętrznego dziedzińca, który pomaga chronić przed wiatrem”.

Parafraza domu skånelänga

„Zainspirowaliśmy się nim, ale stworzyliśmy własną nowoczesną wersję „skånelänga”, używając nowoczesnej szarej cegły i czarnych okien przemysłowych o bardzo dużych proporcjach, podnieśliśmy również sufit. Tak więc z zewnątrz wygląda jak piętrowy dom, ale w rzeczywistości jest rozłożony na jednym piętrze. Jest to nowoczesna interpretacja skånelänga. Dobór materiałów reprezentuje nowoczesny styl skandynawski: drewno, beton, białe ściany. Minimalizm z dużą przestrzenią. Od początku zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie jednego dużego pokoju z kuchnią, jadalnią i częścią dzienną w jednym z otwartym dachem. Stworzyliśmy również główną sypialnię, dwie sypialnie dla chłopców, pokój rodzinny, dwie łazienki i pralnię. Uwielbiam otwartą przestrzeń i podoba mi się, że umieściliśmy kuchnię na końcu domu z dużymi oknami na naturę. Uwielbiam też rozwiązanie w naszej sypialni z łazienką za łóżkiem i garderobami z każdej strony, bo przez łazienkę można przejść z obu stron. Nasz ogród zaprojektowałem również na tej samej zasadzie co wnętrze. Duży drewniany taras podzielony jest na 9 kwadratów, z których kwadrat pośrodku tworzy atrium z drzewem. Wokół niego mamy tzw. pokoje: część wypoczynkowa, jadalnia itp. Mamy 3 pergole, które są ze sobą połączone”.

Lokalizacja: Gessie, Szwecja

Anela Tahirovic w rozmowie z

Niki Brantmark