Skewed Stolp in the Beemster

SEARCH
Partnerzy

O inspiracji

Jak powiększyć budynek gospodarczy, który po trzech stronach ma nisko opadający dach, a po czwartej stronie są wysokie wrota STODOŁY?

Typowe zabudowania gospodarcze z północnej Holandii, zwane tam „Stolp”, mają wyraźny, mocno zaakcentowany kształt. Nowy projekt jednak łatwo wykorzystał te cechy charakterystyczne.

Tradycyjny Stolp ma część główną w kształcie prostokąta lub kwadratu, która składa się ze strychu na siano, sięgającego wysokiego sufitu. Wokół tej części znajdowały się zwykle kwatery mieszkalne farmera oraz stajnia, która była połączona z elementem głównym. Zarówno sam dom, jak i stodoła, korzystały z ciepła, które dawały krowy.
W nowym projekcie przerobiono dach opadający z części głównej i przedłużono go tak, by sięgał za starą, ceglastą fasadę budynku. Z dwóch jego stron stworzyło to strefę o szerokości od 5 do 7 metrów, w której znalazły się nowy salon, kuchnia i dwie sypialnie.

Stary Stolp mieści pozostałe sypialnie, gabinet i wszystkie pomieszczenia użytkowe. Salon z opadającą, betonową podłogą ma panoramiczne okna o długości 32 metrów, które w zapierający dech w piersiach sposób prezentują widoki na piękne okolice Wormer i Jisperveld. Pomieszczenia w starej części budynku mają natomiast bardziej introwertyczne, dębowe wnętrza.

Stare i w dużym stopniu zepsute deski wschodniej fasady budynku zostały zastąpione metodą „patchworkową” różnymi rodzajami drewna, zgodnie z japońską techniką Shou Sugi Ban, stworzoną przez Zwarthout.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf