Średniowieczne arcydzieło

VUDAFIERI SAVERINO PARTNERS
Partnerzy

O inspiracji

Miasteczko Crana w Szwajcarii pamięta czasy średniowieczne. Ulokowane jest na zboczu, w przepięknym krajobrazie, tworząc niezbyt dużą społeczność, która rzadko przekracza liczbę 300 mieszkańców.

To niezwykłe miejsce przechodzi teraz jednak istotną transformację, za którą odpowiada firma architektoniczna z Mediolanu o nazwie Vudafieri Saverino Partners. Jej architekci odrestaurowali i przebudowali stary, kamienny dom, którego historia sięga czasów XVI wieku.

Murowany dom w nowej odsłonie ma wzmocniony, betonowy fundament, a wewnątrz zorganizowano współczesną kuchnię, salon, łazienkę oraz sypialnię. Dodatkowa przestrzeń na dwa łózka powstała też na nowej antresoli.Architekci zadbali o to, by budynek z zewnątrz nie tylko zachował swój dawny charakter, ale wręcz wydawał się równie rustykalny, jakby nie zmienił się zupełnie od czasów swego powstania. Jednak wewnątrz dom przeszedł pełną transformację, ponieważ architekci musieli uporać się z poważnymi problemami konstrukcyjnymi oraz zrujnowanymi, kruszącymi się ścianami. Wprowadzone przez nich zmiany miały nie tylko wzmocnić, a miejscami odbudować starą konstrukcję, ale też przenieść budynek w czasy współczesne, dopasowując go do wymogów obecnych mieszkańców. W ten sposób powstało wnętrze, które opowiada współczesną historię, wspomagając się drewnem i szkłem, ale tworząc ostateczny efekt, który jest piękny w swojej prostocie.

Stary dom otrzymał nowe, duże okna, które zalewają wnętrze naturalnym światłem, rzucając miejscami tajemnicze cienie na podłodze wykonanej ze starych, drewnianych belek pochodzących z odzysku. W ten sposób udało się otworzyć wnętrze na piękne, górskie krajobrazy oraz to, co pozostało z tej średniowiecznej wioski.

Lokalizacja: Crana, Szwajcaria