Familijność Stairway to Heaven

Wood Arkitektur + Design Einar Aslaksen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom nazwany Stairway to Heaven, znajduje się na rodzinnej posiadłości w Hellerud, dzielnicy Oslo w Norwegii. Kiedy w 2010 roku klienci zwrócili się do lokalnej firmy Wood Arkitektur + Design, ich celem było stworzenie miejsca, które z łatwością pomieści rodzinę, sąsiadów i dzieci.

Rodzina w komplecie

Stairway to Heaven znajduje się na działce rodziców klientów, zaledwie kilka kroków od domu rodzinnego właściciela domu. Dwójka z rodzeństwa również wybudowała swoje domy na tej ziemi, co uczyniło z niej prawdziwy kompleks rodzinny. Architektom zależało na stworzeniu domu, który wykorzystywałby widoki, ale jednocześnie zapewniał prywatność między mieszkańcami. Naturalne nachylenie terenu było idealne do stworzenia dwupoziomowej bryły. Zewnętrzna część pokryta jest sosną poddaną obróbce cieplnej, która postarzała się do miękkiej szarości, co ładnie kontrastuje z cegłami z węgla drzewnego.

Według architekta Johanne Taugbøl, firma nadała projektowi przydomek Stairway to Heaven ze względu na długie schody zwieńczone południowym oknem. „W pewnych porach dnia i roku możesz zostać oślepiony przez światło napływające z południa” – powiedział Taugbøl. Klatka schodowa łączy strefy dla dzieci w piwnicy — w tym pokój zabaw z wyjściem na zewnątrz — ze środkowym poziomem przeznaczonym na spotkania towarzyskie i rodzinne obiady. Przestrzenie stają się bardziej prywatne, gdy właściciele domów wchodzą po schodach. Na piętrze znajduje się główny apartament i mniejszy salon. Sufity w dużym pokoju mają ponad 7 metrów wysokości, a „działka zapewnia wspaniałe widoki na całe Oslo w różnych kierunkach”.

Detale Stairway to Heaven

Klientom zależało na tym, aby bez problemu pomieścić 20 osób podczas kolacji. W tym celu zespół projektowy połączył krzesła Hansa J. Wegnera Wishbone w tęczowych kolorach ze stołem do jadalni Skovby #23. Ten zwiększa liczbę miejsc siedzących z sześciu do 20 za pomocą prostych rozkładanych skrzydeł. „Ze względu na podzielone poziomy wrażenia z przestrzeni zmieniają się, gdy przez nią przechodzisz. Akustyka jest również świetna dzięki drewnianym boazeriom na suficie”.

Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA