Szklane przedłużenie tradycyjnego domu

Mjölk Architekti BoysPlayNice
Partnerzy

O inspiracji

Z przodu chata jest niepozorna, jedna z ostatnich przed przyjazdem w góry Izerskie. Z kolei druga strona budynku ujawnia coś niezwykłego. Za kurtyną pierwotnej chaty wyrosła błyszcząca przeszklona dobudówka, a dom jest gotowy do następnego aktu swojej sztuki.

Chata stoi tu na łące w Górach Izerskich od ponad stu lat. Świat wokół niej zmienił się od czasu, gdy ją zbudowano z drewna i granitu zbieranego w okolicznych lasach. Przez Europę przetoczyły się dwie wojny światowe, a Czechy przeszły przez mroczny okres komunizmu i szalone lata porewolucyjne. Teraz świat stał się szybszy i bardziej połączony, ale niektóre rzeczy pozostają takie same.

„Odnowiliśmy dom z myślą o przyszłości, ale jednocześnie nie chcieliśmy rezygnować ze wszystkich wspaniałych, dzikich i nieporęcznych aspektów jego przeszłości. Istotne było, abyśmy nie rozbierali domku jego niematerialnej duszy, zapachu drewna i surowości i chłodu granitowych bloków. Zachowaliśmy to, co mogliśmy. To, co pozostało, uzupełniliśmy nową jakością, która nie próbuje konkurować z przeszłością.” – mówią architekci.

Piekarnik i piec w salonie stały się sercem domku. Spacer wokół komina jest jak obracanie wehikułu czasu tam i z powrotem między przeszłością a przyszłością. Podróż przez stulecie zajmuje jedną sekundę. Lekka, przezroczysta konstrukcja wypełniona szklanymi taflami definiuje lekko zagłębiony salon, który łączy w sobie nowoczesną kuchnię i dużo wolnej przestrzeni. Dość nietypowy układ urzeka mnogością wibracji i nastrojów. Błyszczący, pokryty mosiądzem sufit odzwierciedla każdą zmianę w atmosfera na świeżym powietrzu.

Powierzchnia: 238 m2
Lokalizacja: Polubný, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA