Tent House

Strachan Group Architects Jackie Meiring
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W pięknej Nowej Zelandii znajduje się duża ilość pól kempingowych. Te obszary chronione znajdują się niemal w każdym zakątku kraju, oferując wytchnienie od codzienności i możliwość ponownego obcowania z naturą. To pojęcie „odosobnienia” mocno wpłynęło na projekt Tent House. Efektem tego jest wyjątkowa forma, która schodzi na wydmy, jednocześnie przylegając do konturów terenu.

Niezwykła lokalizacja

Historia projektu rozpoczęła się zimą 2019 roku, kiedy rodzina z Auckland zaangażowała Strachan Group Architects do zaprojektowania nowoczesnego domu na plaży. Musiał zaspokoić potrzeby rodziców, dwójki ich nastoletnich dzieci i gości odwiedzających. Dom znajduje się na wybrzeżu, poniżej wydm wzdłuż rezerwatu. Dla klienta ważne było, aby dom miał widok na łamiące się fale. Miał również zapewniać prywatność z sąsiednich stron. Te priorytety znacząco zdefiniowały odpowiedź projektową SGA, która znalazła swoją formę podobną do namiotu.

Plażowy minimalizm

Jeśli chodzi o paletę materiałów, SGA utrzymało ją w minimalistycznym stylu. Zapewniło to plażową estetykę, która przepływa z zewnątrz do wnętrza. Podstawowymi materiałami użytymi na elewacji były okładziny aluminiowe z blachy falistej oraz okładziny i osłony z zachodniego czerwonego cedru. Wewnątrz główna okładzina z drewna to cykuta zachodnia.

Zamiast dołączać taras do głównej przestrzeni jadalnej domu na plaży, SGA zastosowała rozwiązanie projektowe, które określają jako „mieszkanie na werandzie”, gdzie wnętrze może stać się zewnętrzne, po prostu za pomocą wielkiej ściany przesuwanych drzwi i balustrady. „W lecie może przypominać odkryty taras, ale zimą może być zamknięty i bardziej kameralny”, uśmiecha się O’Sullivan. Jeśli chodzi o chłodniejsze wieczory, Tent House ma przytulny wewnętrzny salon, który znajduje się zaledwie kilka kroków w dół od kuchni i rozciąga się na wschodni taras z zewnętrznym kominkiem.

Lokalizacja: Tairua, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA