Oaza w Medellín

David Del Valle Amalia Ramírez Monica Barreneche
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Eksperymentując z elementami prefabrykowanymi, projektant David Del Valle i architekt Amalia Ramírez stworzyli weekendową oazę poza Medellín. Czym urzeka kolumbijska bryła? Na pewno wykorzystaniem gontów jako kamuflażu w tropikalnym otoczeniu.

Nowa strona Medellín

„Koncepcja sprowadzenia kompletnego domu w przyczepie i umieszczenia go w określonym miejscu to trochę absurdalna utopia, zwłaszcza w miejscach takich jak Kolumbia, gdzie topografia jest dzika i podlega ciągłym zmianom” — mówi projektant przemysłowy David Del Valle, założyciel projektu Tu Taller. Niemniej jednak on i architekt Amalia Ramírez postanowili zbadać możliwości prefabrykatów z MH01, domem o powierzchni około 116 metrów kwadratowych na obrzeżach Medellín, który łączy tradycyjną konstrukcję z gotowymi elementami.

Tu Taller Design wykonał na zamówienie szafki, wyspę kuchenną ze zintegrowanym stojakiem na naczynia i wycięty laserowo stół jadalny. Stołki barowe Normann Cophenhagen wsuwają się pod wyspę, gdy nie są używane. Klatka schodowa, drzwi wejściowe i metalowe okucia sosnowych belek stropowych wycięto laserowo w warsztacie Tu Taller Design i zmontowano na miejscu. Ekipa pokryła elewację czarnym gontem i płytami z cementu włóknistego. Taras z drewna mangium łączy dom z zielonym otoczeniem obrzeży Medellín.

Modułowość i estetyka

Szerokie, srebrzyste liście drzewa yarumo widoczne na zboczu wzgórza są symbolem Kolumbii. Drzwi i wykończenie z szarego drewna okładziny domu nabrały ich barw. Kątowy dach MH01, czarne gonty i panele nadają nowoczesnej wrażliwości tradycyjnej formie domku letniskowego. Del Valle i Ramírez skupili się również na stworzeniu wydajnego domu. Sprytny blat z Corianu z przesuwanymi elementami na wyspie kuchennej pomaga, na przykład, pracować jako stanowisko do zmywania i suszenia naczyń oraz zmniejsza wizualny bałagan w otwartej kuchni, salonie i jadalni.

Modułowe i mobilne organizery na piętrze, inspirowane uniwersalnymi meblami znalezionymi w pracowni architekta Tadao Ando, działają jak ściana antresoli między sypialniami a pierwszym piętrem. Z tej strony te modułowe elementy służą jako szafa w dwóch sypialniach na drugim piętrze. Z drugiej strony te same elementy czytane są jako ściana działowa. Od architektury i konstrukcji po wystrój wnętrz i meble, Tu Taller Design usprawnił każdy szczegół, aby stworzyć idealne miejsce na weekend.

Chociaż dom został ukończony w 2018 roku, pomysł skromnego wiejskiego odosobnienia wydaje się bardziej aktualny niż kiedykolwiek. „Wówczas pandemia, która wywołałaby masową migrację na obszary wiejskie, nigdy nie przyszłaby nam do głowy” – mówi Del Valle. „To dzięki temu pierwszemu prototypowi byliśmy gotowi do pomocy w ułatwieniu tej zmiany stylu życia”.

Lokalizacja: Medellín, Kolumbia
Tekst: nowoczesna STODOŁA