Trumpf Day-Care Center

BARKOW LEIBINGER STEFAN MÜLLER
Partnerzy

O inspiracji

Firma Trumpf stworzyła swą pierwszą firmową świetlicę dla dzieci swoich pracowników. Ośrodek powstał na terenie należącym do firmy, położonym w mieście Ditzingen w Niemczech.

Jednopoziomowy budynek o powierzchni 1270 m² został zbudowany na miejscu z elementów drewnianych, prefabrykowanych w fabryce w Południowym Tyrolu, a za projekt odpowiadała firma architektoniczna Barkow Leibinger.

Świetlica mieści 75 dzieci pracowników firmy Trumpf, ale otwarta jest także dla innych dzieci mieszkających w tej społeczności.

Budynek odsunięty jest nieco od swego przemysłowego sąsiedztwa, a dzięki swej niewielkiej wysokości, staje się częścią topografii. Projekt nawiązuje do architektury okolicznych farm, m.in. poprzez płaski, dwuspadowy dach oraz widoczną konstrukcję krokwi dachowych. Z wszystkich czterech stron budynku dach ma wystające okapy, które jednak różnią się głębokością, by odpowiednio chronić wnętrza przed bezpośrednim słońcem lub tworzyć skuteczną ochroną od deszczu dla dzieci bawiących się na tarasie. Od strony zbocza w dachu umieszczono duże świetliki, które wprowadzają do wnętrza naturalne światło oraz poprawiają wentylację budynku.Konstrukcja w całości składa się z prefabrykowanych, pełnych elementów drewnianych. Wykorzystane drewno pochodziło z lasów z certyfikacją PEFC, a podczas ich produkcji nie wykorzystywano żadnego kleju. Zamiast tego zastosowano specjalną technikę łączenia poszczególnych warstw drewna, by całość była zarówno trwała, jak i w pełni ekologiczna. Podobnie wykonano i przymocowany cały dach płatwiowy. Dzięki takiej technice cały budynek może być poddany recyklingowi i bez problemu wykorzystany ponownie.

Dzięki współpracy z regionalnym producentem z Południowego Tyrolu i niewielkim odległościom dostaw, budynek ma stosunkowo niski tzw. ślad ekologiczny.

Wnętrze podzielone jest na osiem sześcianów, w których zorganizowano pomieszczenia dla poszczególnych grup dzieci i pracowników, a także szatnię i kuchnię. Indywidualne elementy łączy wijący się przez budynek korytarz, którzy rozszerza się w trzech miejscach, tworząc mniejsze przestrzenie zbiorcze. Te trzy przestrzenie są wspólne dla wszystkich użytkowników i wszystkie mają bezpośrednie połączenie z otoczeniem budynku, dzięki wprowadzeniu dużych przeszkleń. Cały ośrodek jest też przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych.

Lokalizacja: Ditzingen, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

STEFAN MÜLLER