Tu rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca oraz przewracane kartki czytanych książek

Partnerzy

O inspiracji

W niewielkiej miejscowości Senneville-sur-Fécamp w Normandii, przy ostatniej ścieżce prowadzącej do nadmorskiego klifu, stoi niewielki, wiejski dom.  Najbliższe otoczenie chroni go przed silnym wiatrem i rozbryzgującą się w pobliżu morską wodą. Wewnątrz ogromna ilość książek, które zajmują każdy róg domu i każdą wnękę. Tu rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca oraz przewracane kartki czytanych właśnie książek.Właściciele czuli się przytłoczeni niewielką powierzchnią starego domu, nie czując przy tym wystarczającej prywatności. Marzyli o miejscu, w którym mogą czytać, pisać i marzyć… Chcieli też wyjść ze swoimi historiami poza grube, kamienne mury, które otaczały ich w tym domu z każdej strony. Choć byli w idealnej lokalizacji, na szczycie klifu i prawie na „końcu świata”, potrzebowali nowej przestrzeni, która pozwoliłaby im wykorzystać wszystkie atuty tego miejsca.

Ich życzeniom sprostali architekci z firmy ZIEGLER Antonin architecte, którzy zaprojektowali przybudówkę o powierzchni 60 m2, łącząc ją ze starym domem niewielkim, przeszklonym łącznikiem. W ten sposób niewielkie schody prowadzą do miejsca, które wydaje się być zawieszone między drzewami. Stąd można podziwiać znajdującą się w oddali wioskę oraz horyzont ograniczony niebieską taflą morza. Nowe pomieszczenie otwiera się na otaczający dom krajobraz z trzech różnych stron.

Przestrzeń przybudówki miała wykraczać poza wszelkie utarte schematy, eliminować ograniczenia, które wynikają z formy, wielkości i samej konstrukcji. Miało to być szczególne i unikatowe miejsce. Architekci nie mieli więc prostego zadania. Aby sprostać wymaganiom klientów, stworzyli prostą formę, która nie narzuca żadnych skojarzeń. Zrezygnowali z nachylonego dachu, a ściany z zewnątrz i wewnątrz obito drewnianymi panelami. Wyjątkowy rozmiar głównego okna, które w zasadzie staje się ogromnym przeszkleniem, całkowicie modyfikuje relację wnętrza z otoczeniem. Ukrycie elementów konstrukcji oraz ogromne okno zestawione z serią mniejszych okien oraz powtarzających się lamp tworzy atmosferę bajkowego, tajemniczego świata, o którym marzyli właściciele.

Przybudówka zapewnia nie tylko wspaniałe widoki i wyjątkową przestrzeń do refleksji, ale też wprowadza nową, charakterystyczną bryłę w otoczenie starego domu. Jej ciemna barwa i prosty kształt sprawiają, że istniejący tu wcześniej dom niejako znika w otaczającym go krajobrazie. To miejsce, które staje się mniej przyziemne, a bardziej abstrakcyjne, sprzyjając wyobraźni i fantazjom.

Więcej przybudówek znajdziesz tutaj

Lokalizacja: Senneville-sur-Fécamp, Normandia, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA