Herbaciarnia Underwood

Studio Ku Kan Nai Hai Zhu
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Herbaciarnia znajduje się na wschodnim krańcu ogrodu. Spacer po brukowanej ścieżce jest jak naturalna eksploracja ogrodu, a zarys herbaciarni wyłania się z rozłożonych drzew.

Budynek jest w połowie zasypany, z zakrzywionym dachem, który przesuwa się od góry do dołu i szczytem o wysokości zaledwie 1,5 metra, na którym naturalnie rosną kwiaty i rośliny. Okno poziome skierowane na ogród, a wnętrze jest zacienione, jakby było wejściem do jaskini. Z daleka cała herbaciarnia wygląda jak roślina wyrastająca z ziemi, cicha, skromna i wkomponowana w ogród.

Od wczesnych godzin porannych do południa wnętrze jest spowite cieniem, jak w ukrytej jaskini w lesie. Późnym popołudniem, kiedy światło słoneczne powoli wpada do herbaciarni, ściany są nakrapiane światłem i cieniem aż do zachodu słońca. Otwartość i zamknięcie przestrzeni, światło, cień, dźwięk i cisza współistnieją w tej małej herbaciarni. Siedząc przed oknem obok niszy lub leżąc na podłodze, forma i skala przestrzeni w niewidoczny sposób wpływają na fizyczne zachowanie i doświadczenie użytkowników. Stojące w zgiełku miasta, ogrody, lasy i herbaciarnia razem tworzą mały świat odizolowany od zewnątrz, ukryty w dziczy, ukryty w mieście.

Lokalizacja: Szanghaj, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Hai Zhu