White Barn

Louise Crossman Architects Leigh Simpson
Kategorie: Domy ceglane Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Projekt dotyczył opracowania planu zagospodarowania przestrzennego tej gruzińskiej posiadłości w wiejskim Somerset. White Barn jest odważną przebudową XIX-wiecznej wozowni znajdującej się na liście zabytków II stopnia.

Renowacja miała na celu zachowanie charakteru i wyglądu wozowni bez znaczących zmian na zewnątrz ze starannie przemyślanymi szczegółami konstrukcyjnymi. Uwzględniono użycie zapraw wapiennych do naprawy murów, odzyskano i ponowne wykorzystano łupki dachowe oraz wprowadzono długie rzędy tradycyjnego przemysłowego przeszklenia dachowego w celu wniesienia światła do wnętrza. W tym cudownym otoczeniu brano pod uwagę widoki i poprawę połączenia między wnętrzem a zewnętrzem. O ile usytuowanie w obrębie szerszego zespołu budynków gospodarczych ograniczało istotne obszary użytkowe, o tyle dawny budynek usługowy stał się kameralnym dziedzińcem z ogrodem.

Osiągnięcie standardów energetycznych i wystarczającej izolacji termicznej bez uszczerbku dla wnętrza jest zawsze wyzwaniem projektowym w przypadku tych przeróbek. W tym przypadku zainstalowano dobrze izolowaną okładzinę wewnętrzną budynku. Wykorzystano także ogrzewanie podłogowe na całym parterze, co zapewnia wygodne i wydajne podejście.

Lokalizacja: Somerset, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Leigh Simpson