Wydrukowana wioska dla bezdomnych w Teksasie

ICON Logan Architecture Mobile Loaves & Fishes ICON
Partnerzy

O inspiracji

Zeszłej jesieni firma ICON wydrukowała w technologii 3D budynek, który stał się centrum nowej społeczności w teksańskim mieście Austin. Teraz wokół ośrodka stanęły już pierwsze domy.

Za projekt odpowiadają firmy ICON i Mobile Loaves & Fishes, które zamierzają zapewnić dach nad głową około 40% bezdomnej populacji w Austin. Na dużej działce o powierzchni około 20 hektarów stanąć mają domki zaprojektowane przez firmę Logan Architecture. Każdy z nich ma mieć około 37 m2, a na tej powierzchni urządzone zostaną sypialnia, łazienka, pełna kuchnia oraz salon. Każdy dom ma mieć też dużą werandę.

– „ICON u swych podstaw ma innowację na rzecz lepszej przyszłości” – mówi Jason Ballard, który jest szefem i współzałożycielem nowatorskiej firmy. – „Musimy radykalnie przemyśleć sposób, w jaki podchodzimy do drażliwych kwestii w naszym społeczeństwie, które boryka się z bezdomnością. W końcu chodzi tu o ludzi i o szacunek dla istoty ludzkiej” – wyjaśnia.

Domy, które stanęły w ośrodku, zostały wydrukowane w technologii 3D. Aby obniżyć koszty i wydajnie wykorzystać cały materiał, drukowano trzy domy jednocześnie. Drukarki 3D pracowały z nowatorskim rodzajem betonu, który został opracowany przez firmę, a przystosowana do tego maszyneria pozwala stworzyć gotowy dom znacznie szybciej i taniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Technologia druku 3D jest kluczowa w rozwoju tej społeczności i na jej przykładzie pokazuje, że jest to obiecujące rozwiązanie dla istotnego problemu bezdomności.

– „Populacje słabe, takie jak bezdomni, nigdy nie należą do pierwszej grupy, która ma dostęp do najnowszych osiągnięć techniki” – wyjaśnia założyciel i szef firmy Mobile Loaves & Fishes, Alan Graham. – „Jednak tutaj w Austin w Teksasie bezdomni należą do pierwszych osób, które zamieszkają w najbardziej wyjątkowych domach, jakie kiedykolwiek zbudowano. I dla nas to jest właśnie piękne w tym projekcie” – mówi Graham.

W trzech domach, które już stanęły na terenie ośrodka, zamieszka w sumie 6 osób. W kolejce czekają już następni.

Lokalizacja: Austin, Teksas
Tekst: nowoczesna STODOŁA