Zwęglony Cedar House

JPE Design Studio Sam Noonan
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Cedar House to nowoczesna STODOŁA zaprojektowana przez JPE Design Studio dla powiększającej się rodziny z Unley Park w Australii. Odważny, ale prosty projekt obejmuje podziemny parking i piwnicę, 4 sypialnie, dużą otwartą kuchnię, część dzienną i jadalną, prywatny gabinet i czytelnię na antresoli.

„Zwęglona” okładzina cedrowa na elewacji pozwala zbudowanej formie łączyć się z otoczeniem, jednocześnie kontrastując i uzupełniając prostą wewnętrzną paletę betonu, tynku i drewna. Dom cedrowy to spersonalizowany i uderzający element współczesnej architektury, który nadal zachowuje funkcjonalność i elastyczność wymaganą dla domu rodzinnego. Forma Cedar House jest prostym gestem w stosunku do proporcji i profili istniejącego krajobrazu ulicznego, pozwalając nowemu budynkowi wtopić się w otaczający szereg kamiennych domów z początku XX wieku.

Geometria Cedar House

Powstała bryła budynku jest „podzielona” w celu stworzenia szerokiego centralnego korytarza rozciągającego się od bramy frontowej, przez główny budynek i przez podwórko, aż do platformy do nurkowania dla basenu na tyłach posiadłości. Ta centralna ścieżka komunikacyjna obejmuje całą witrynę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, działając jako „kręgosłup”, który oddziela sypialnię dziecięcą i łazienki od sypialni i gabinetu rodziców, a także organizuje przestrzennie większe przestrzenie mieszkalne na otwartym planie. Zarezerwowana paleta materiałów tworzy spokojną, minimalistyczną estetykę. Wytopiony biały tynk na bloczkach, odsłonięty nieoszlifowany beton, polerowane betonowe podłogi i biała cegła podkreślają prostotę formy budynku. Na zewnątrz wyróżnia się okładzina z zwęglonego cedru, wybrana ze względu na wyjątkową estetykę i teksturę, elastyczność i trwałość. Deski cedrowe, które zostały ręcznie zwęglone na miejscu, zmiękczają twarde linie geometrycznej bryły budynku i pozwalają domowi osadzić się w otaczającym kontekście, jednocześnie podkreślając jego uderzający współczesny wygląd.

Przestrzeń

Potrzeby powiększającej się młodej rodziny klienta zostały dokładnie przemyślane przy programowaniu przestrzeni. Szereg mniejszych, odosobnionych przestrzeni łączy się i wychodzi na większe otwarte przestrzenie mieszkalne. Platforma do czytania na antresoli, do której prowadzą dębowe schody, tworzy inspirującą, odosobnioną przestrzeń, prywatną, ale z widokami i połączeniem z głównymi przestrzeniami mieszkalnymi i zewnętrzną architekturą krajobrazu. Z boku salonu można wykorzystać dwoje wykonanych na zamówienie drewnianych drzwi przesuwnych, aby podzielić przestrzeń do zabawy/nauki dla dzieci, zapewniając możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb rodziny.

Projektowanie krajobrazu odgrywa kluczową rolę w tworzeniu połączenia między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Specjalnie uformowana, podwyższona betonowa ścieżka jest fizyczną i wizualną kontynuacją koncepcji wewnętrznego korytarza i podobnie jak w przypadku przestrzeni wewnętrznych służy do podziału i organizowania większych części przestrzeni. Tylny taras jest tarasowy, aby połączyć poziom podwyższonej podłogi głównego budynku z rozległym podwórkiem, a selekcje i lokalizacje nasadzeń uzupełniają prostotę formy budynku.

Lokalizacja: Unley Park, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA