Aralar Cottage

BABELstudio Biderbost Photo
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Studio architektoniczne BABELstudio zaprojektowało Aralar Cottage, czarną drewnianą chatę w Kraju Basków z odchylaną stroną otwierającą wnętrze na otaczający las. Domek otoczony bujną roślinnością powstał dla pary, która lubi stolarkę i wędrówki.

Budynek ma celowo prostą konstrukcję. Nawiązuje do formy starej szopy na narzędzia o powierzchni 20 metrów kwadratowych, która wcześniej zajmowała to miejsce. Przepisy planistyczne wymagały od studia zachowania tej samej powierzchni i objętości.

Klienci poprosili BABELstudio o miejsce, w którym mogliby zarówno nocować, jak i pracować, tworząc kabinę podzieloną wzdłuż na pół. Z jednej strony znajduje się „przytulna część sypialna”, a z drugiej warsztat stolarski. „Charakterystyczny, klasyczny wizerunek leśnej chaty nawiązuje do tradycyjnych budynków magazynowych w regionie Aralar. Kształtem i rozmiarem nawiązuje do charakterystycznego, archetypowego wizerunku chaty z dwuspadowym dachem” – mówi dyrektor studia Michael Schmidt. „Takie podejście wynika także z lokalnych przepisów budowlanych, które nie pozwalają na żadne zmiany w kubaturze” .

W warsztatowej połowie domku Aralar Cottage można całkowicie otworzyć ścianę boczną na zawiasach. Zapewnia to łatwy dostęp w celu wniesienia kłód i narzędzi. Ma również na celu stworzenie bliskiego połączenia z otaczającą przyrodą. Z drugiej strony dwa duże okna w jednym rogu tworzą część wypoczynkową wokół kominka z widokiem na las.

Drewniana konstrukcja Aralar Cottage jest nieco podwyższona na cienkiej betonowej podstawie. Jej drewniane panele na zewnątrz pomalowano na czarno, aby „osiągnąć większą abstrakcję form” na zielonym tle. Wewnątrz koncepcja archetypowej kabiny znajduje odzwierciedlenie w drewnianych wykończeniach, obok minimalnych elementów mocujących i wyposażenia w przestrzeni sypialni oraz prostych półek i ławek w warsztacie.

Lokalizacja: Kraj Basków
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole