Gogo Bach

Herbst Architects Jackie Meiring
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Kiedy architektom Lance’owi i Nicky’emu Herbstom pokazano dwa małe przenośne budynki, które ich klient kupił pod wpływem impulsu przez Internet, początkowo zamarło im serce. Przed nimi stała para niczym nie wyróżniających się domków. Obecnie to, co architekci stworzyli stało się znane jako znak rozpoznawczy Herbst Architects.

Dach motylkowy wsparty na sześciu kolumnach to rzeźbiarski element drewnianego egzoszkieletu, który nadaje projektowi industrialny, pozbawiony dodatków charakter. Połączenie brył nazwane Gogo Bach nawiązuje do ruchliwej natury dwóch oryginalnych konstrukcji. To pomieszczenie – ani wewnątrz, ani na zewnątrz – działa jak przejście, osłonięte półprzezroczystym dachem z warstwą listew filtrujących słońce.

W szczelinach utworzonych przez dach widać skrawki zieleni, które potęgują poczucie połączenia. Przesuwane ekrany Shoji od strony północnej zapewniają ochronę przed wiatrem, a po otwarciu służą również do zamaskowania kabin. Wewnętrznie zastosowano ekran z drewnianych listew, aby zachować prywatność pomiędzy centralną przestrzenią mieszkalną a sypialniami, natomiast nowe, dwuskrzydłowe drzwi umieszczone w drugiej kabinie otwierają się, łącząc kuchnię z tym obszarem. Zakotwiczenie przestrzeni było ważną częścią projektu. Herbstowie osiągnęli tę wysokość dzięki ścianie z koszem gabionowym wypełnionym kamieniami z kamieniołomu Waiheke, która biegnie wzdłuż południowej strony. Kominek jest osadzony w ścianie wspartej blachą; za tym istotnym elementem znajduje się mokre pomieszczenie z umywalką i deszczownicą. Oryginalne pokłady przymocowane do kabin zostały rozebrane i zbudowane nowe. Wystają one do obszaru centralnego i pełnią funkcję przestrzeni do siedzenia.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole