Hemmelig Rom

Studio Padron Jason Koxvold
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Hemmelig Rom tłumaczy się po norwesku jako „sekretny pokój”. Klient (pochodzący z Norwegii) niedawno zbudował dom wakacyjny na północy stanu Nowy Jork. Chciał dodać do niego oddzielną, jednopokojową bibliotekę, która służyłaby jako kameralne miejsce wytchnienia w lesie i zapewniała dodatkowy pokój gościnny.

Podczas budowy głównej rezydencji wycięto kilka dębów, aby oczyścić teren. Strategia dla domku koncentrowała się na tym, jak zachować i przekształcić ten materialny aspekt terenu, który w przeciwnym razie stałby się odpadem budowlanym. Ścięte drzewa strugano na miejscu. Po wyschnięciu na powietrzu przez kilka sezonów stały się podstawą wnętrza domku.

Opracowano logikę układania w stosy, która stworzyła zróżnicowaną okładzinę półek i schowków na wszystkich ścianach pomieszczenia. Z oknem wychodzącym na las i prostym piecem opalanym drewnem, który zapewnia ciepło, przestrzeń tworzy środowisko do spokojnej refleksji. W przeciwieństwie do ciepłego wnętrza, monolityczna, czarna karoseria wyróżnia się w krajobrazie, tworząc enigmatyczną obecność w zimowym terenie.

Lokalizacja: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Studio Padron

Wypocznij w stodole