Looking Glass Lodge

Michael Kendrick Architects Tom Bird
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Looking Glass Lodge autorstwa Michaela Kendricka Architects to wyjątkowy leśny ośrodek wypoczynkowy i dom wakacyjny. Dyskretnie położony na naturalnej polanie o wyjątkowym pięknie naturalnym. Ukształtowany przez podejście projektowe o niskim wpływie domek jest ukryty z dala od widoku, płynnie wtapiając się w chroniony las.

Marzenie klientów

Jako długoletni mieszkańcy okolicy, wizją klientów było zwiększenie ekologicznej różnorodności biologicznej tego obszaru, ochrona dzikiej przyrody i umożliwienie gościom zrozumienia i docenienia fauny, flory oraz wyjątkowej historii i przyrody tego obszaru.

Skromna skala, wielki projekt

Subtelny, ale wyrafinowany projekt ma skromną skalę. Wykorzystuje pochyły teren, gdzie domek wydaje się być wzniesiony wśród drzew, gdy poziomy gruntu opadają poniżej. Duże okna widokowe zarówno na przedniej, jak i tylnej elewacji zapewniają domkowi wrażenie wyraźnej przejrzystości. Umożliwia to odwiedzającym korzystanie z oszałamiających naturalnych widoków ze wszystkich części domku i pełne zanurzenie się w scenerii.

Przez cały rok domek jest zalany naturalnym światłem, a samoprzyciemniane szkło zapewnia prywatność i ogranicza przegrzewanie się oraz rozlewanie sztucznego światła po zmroku. Co najważniejsze, użycie tego szkła zapewnia również, że żeremie nie zakłócają aktywności nietoperzy w tym miejscu, pomagając zabezpieczyć długoterminowe siedlisko tego chronionego gatunku.

Prosty, ale przyjemny układ obejmuje otwartą przestrzeń dzienną z piecem opalanym drewnem. Wykorzystuje drewno pozyskiwane z powalonych drzew na miejscu do ogrzewania domku w zimie. Znacznie obniża to koszty utrzymania domku i tworzy wygodne, inspirowane Skandynawią miejsce odosobnienia. Wykonana na zamówienie, starannie skonfigurowana kuchnia znajduje się w sercu domku, a stolarka ze sklejki brzozowej delikatnie dzieli układ, tworząc bardziej prywatną sypialnię. W łazience wolnostojąca wanna pozwala w pełni wykorzystać widoki na drzewa.

Zbudowany przez lokalnych rzemieślników z Hastings, domek jest wykonany z tego samego gatunku drewna – zachodniego czerwonego cedru – na zewnętrznej elewacji i wewnętrznej podszewce. Pozostawiona w stanie niedokończonym, zewnętrzna strona w naturalny sposób przybierze srebrno-szary kolor, który będzie przypominał lokalny krajobraz. Kontrastuje to z przytulnymi, cieplejszymi odcieniami wnętrza.

W poszanowaniu natury

Istniejąca ekologia, siedlisko i linia drzew były kluczowymi czynnikami branymi pod uwagę w całym projekcie, od produkcji po ukończenie. Hybrydowa konstrukcja stalowo-drewniana domku opiera się na fundamentach z pali śrubowych, zapewniając podejście o niskim wpływie. Pozwala ono faktycznie uniknąć uszkodzenia istniejących korzeni drzew, zapewnia brak konieczności ścinania drzew i zachowuje niezakłócony dostęp dla dzikich zwierząt. Dodatkowo, w ramach projektu priorytetowo potraktowano również budowę poza terenem działki, aby ominąć ograniczenia logistyczne na miejscu i bezpiecznie osiągnąć minimalnie uciążliwy proces budowy.

Lokalizacja: Hastings, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole