Mobile Hut

ARTIKUL Architects
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Mobile Hut domek powstał w wyniku poszukiwań nowej formy życia nomady. To designerski dom zapewniający pełen komfort mieszkania z jedną różnicą – można go „spakować” i przewieźć, gdzie tylko się chce. Celem tego produktu, będącego w połowie drogi między architekturą a designem jest otwarcie nowych możliwości życia. Mieszkanie wpisuje się w aktualny trend nomadycznego stylu życia i oferuje swoim użytkownikom możliwość ucieczki od stereotypowych nawyków społeczeństwa konsumpcyjnego i zbliżenia się do natury.

Forma domu nawiązuje do kształtu archetypowego domu z dwuspadowym dachem. Błyszcząca aluminiowa elewacja stanowi doskonałą obudowę odporną na najcięższe warunki atmosferyczne. Kontrastuje z otaczającym środowiskiem, co również znajduje w nim odzwierciedlenie. Wielkość domu spełnia wszystkie ograniczenia dotyczące użytkowania na drogach. Jego wymiary to (szerokość x wysokość x długość) 2,3 x 3,9 x 5 metrów. Powierzchnia użytkowa obejmująca taras i kondygnację do spania to przestronne 19 metrów kwadratowych. Mobile Hut dzięki przemyślanym rozwiązaniom wnętrz może w pełni zastąpić dwupokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym.

Wnętrze wyłożone jest cienkimi deskami z listew świerkowych. Z tego materiału wykonano także wszystkie zupełnie nietypowe meble. Przestronność wnętrza uzyskano poprzez podniesienie głównej przestrzeni dzięki otwarciu jej na dwuspadowy dach i dzięki dużemu francuskiemu oknu. Minimalistyczne wnętrze wykonane z naturalnego materiału tworzy przytulną scenę, która poprzez okna maksymalnie łączy się z otoczeniem. Każdy milimetr przestrzeni został zaprojektowany tak efektywnie, że mogą w niej komfortowo spać cztery osoby.

Do dyspozycji gości jest w pełni wyposażona kuchnia z lodówką, zlewem i kuchenką dwupłytową. Bezobsługowa biała łazienka wyposażona jest w kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę. We wnętrzu znajduje się wiele szafek i schowków, które umożliwiają pełne zamieszkanie w domu. Nietypowe meble można ustawiać na różne sposoby i tym samym na różne sposoby wykorzystywać główną przestrzeń np.: jadalnię, salon, gabinet, siłownię czy sypialnię. Sercem domu jest piec opalany drewnem, który pełni także funkcję zapasowego źródła ciepła. Oświetlenie zapewniają designerskie diody LED na napięcie 12V.

Konstrukcja domu wykonana jest z samonośnych płyt warstwowych, które są ze sobą sklejane. Technologia ta pozwoliła na znaczne odciążenie produktu, nie tracąc jednocześnie trwałości i właściwości termicznych porównywalnych z konwencjonalną konstrukcją. Całkowita waga produktu łącznie z podwoziem wynosi zaledwie 2100 kilogramów. Dom można wygodnie przewozić większym samochodem osobowym, vanem lub SUV-em z przyczepką.

Mobile Hut rozpoczął produkcję seryjną i jest dostępny w dwóch wersjach. Wersja podstawowa przystosowana jest do podłączenia do sieci i zaopatrzenia w wodę pitną. Wersja Mobile Hut poza siecią obejmuje również panele fotowoltaiczne, akumulatory o dużej pojemności, zbiorniki na wodę pitną i ścieki oraz dwie 10-kilogramowe butle gazowe do ogrzewania gorącym powietrzem i podgrzewania wody. Mieszkaniem można sterować i sprawdzać zdalnie poprzez Internet.

Produkt jest homologowaną przyczepą typu O2 z dopuszczeniem technicznym i tablicą rejestracyjną. Nie ma potrzeby posiadania pozwolenia na umieszczenie. Wystarczy uzgodnić z właścicielem terenu lub parkować miejsca zarezerwowane. Mobilną Chatę można zastosować niemal wszędzie: na wsi, w mieście, bez konieczności podłączenia do infrastruktury technicznej.

Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole