Quatro

Land Ark Land Ark
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Studio Land Ark z Kolorado zaprezentowało metalowe, mobilne mieszkanie. „Chcieliśmy stworzyć wygodne biuro na podwórku lub pokój gościnny, który wymaga mniej miejsca do zaparkowania, jest mniej onieśmielający przy przewożeniu i ogólnie jest mniej zainteresowany próbą dopasowania do udogodnień znajdujących się w typowym domu” – powiedziało studio.

Kontynuacja projektu

Quatro to kontynuacja debiutu w 2018 roku pierwszej przyczepy kempingowej Land Ark, Drake. Miała ona łącznie 33 metry kwadratowe i pochylone ściany, czarną metalową okładzinę i wnętrze wypełnione bieloną sosną. Quatro ma podobne cechy, ale jest znacznie mniejszy. Ma tylko 18 metrów kwadratowych. Prostokątna jednostka ma pochylone ściany i spadzisty dach, co nadaje rzeźbiarski wygląd. Fasady pokryto blachą falistą i wyposażono w okna o różnych rozmiarach.

 Wszystko z myślą o przestrzeni

W kuchni projektanci zastosowali elektryczną płytę grzejną, piekarnik konwekcyjny, lodówkę jachtową i zmywarkę. Aby zapewnić więcej miejsca do spania, zespół stworzył aneks jadalny, który można przekształcić w pojedyncze łóżko. Z jednej strony wbudowano schowek z lampką do czytania, gniazdem USB i miejscem do przechowywania typowych przedmiotów na stoliku nocnym. Smukły korytarz prowadzi do łazienki z toaletą i prysznicem. Toaletka leży po drugiej stronie korytarza. „Obrotowe drzwi do łazienki zatrzaskują się w poprzek korytarza, aby połączyć przestrzenie i zapewnić pełną prywatność w części dziennej” – powiedział zespół. Wykończenie wnętrz obejmuje podłogę z desek winylowych oraz ściany i sufity z bielonej sosny z montażem na pióro i wpust. Szafki wykonano z brzozy bałtyckiej z okleiną z białego laminatu.

Ramę przyczepy Quatro wykonano ze stali walcowanej na zimno z 8,9-centymetrową wnęką. Aby zapewnić hermetyczną powłokę, szczelinę wypełniono dodatkowo izolacją natryskową o zamkniętych komórkach, oprócz warstwy sztywnej izolacji na zewnątrz ramy. Mieszkanie wyposażono w grzejnik/klimatyzator dachowy oraz przyłącza do kanalizacji, wody i prądu. Jednostkę można zaczepić do ciężarówki o masie 3/4 tony.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Land Ark

Wypocznij w stodole