Seroro

Smaller Architects Byun Jongseok
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Mikrodom o nazwie „Seroro” czerpie z nomenklatury wyrazu, bowiem „seroro” oznacza „pionowo”. Patrząc na bryłę nie trudno znaleźć analogię. Seroro położone jest w samym sercu Seulu, gdzie ceny gruntów są zatrważająco wysokie. Młode małżeństwo – mąż architekt i żona sommelierka – podjęło odważną decyzję o budowie swojego pierwszego domu na maluteńkiej działce. Oprócz zbyt małej powierzchni, miejsce to ma wiele zalet, jest dogodnie skomunikowane z kilkoma liniami transportu publicznego. Lokalizacja? Wyśmienita, biorąc pod uwagę sąsiedztwo parku, a zarazem dziedzictwa kulturowego, Muru Twierdzy na starym mieście w Seulu.

Dom zaprojektowano poprzez ułożenie pomieszczeń w pionie i rozplanowanie pomieszczeń na każdym piętrze: parking na parterze, pokój dzienny z toaletą na pierwszym piętrze, kuchnia z jadalnią na drugim piętrze, sypialnia z druga toaleta na 3 piętrze oraz garderoba z wanną na 4 piętrze. Powierzchnia każdego piętra wynosi 16 metrów kwadratowych. Każde pomieszczenie zostało rozmieszczone z uwzględnieniem toku codziennego życia i stylu życia małżeństwa. Większość dnia spędzają na pierwszym i drugim piętrze, natomiast noc na trzecim i czwartym piętrze.

Otoczenie domu ma znaczący wpływ na kształt i design budynku. Większość okien budynku skierowana jest w stronę południową i zachodnią, odpowiednio ze względu na doświetlenie naturalne i widok na park. Ze względu na prywatność zminimalizowano natomiast ilość okien wychodzących na wschód i północ. Zakrzywiony zarys zewnętrznej części budynku został w naturalny sposób zaprojektowany przez kształt terenu.

Lokalizacja: Seul, Korea Południowa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Byun Jongseok

Wypocznij w stodole