A-Frame Cabin

Ucieczka do takiego domku w lesie, zwykle oznacza ucieczkę od rutyny dnia codziennego – chcemy oddalić się od zabieganego i zwykle zatłoczonego otoczenia, w którym spędzamy większość czasu.

Taki był też zamiar Courtney Poulos, która jednak miała znacznie większe oczekiwania. Dla niej domek ten był początkowo głównie wehikułem czasu. „Wszędzie pełno było starych, zniszczonych dywanów” – mówi Poulos, dodając, że całość wyglądała na mocno przyniszczoną, ciężką i potrzebowała wyraźnego odświeżenia.
Poulos, która jest właścicielką biura nieruchomości ACME Real Estate w pobliżu Los Angeles, postanowiła przekształcić chatkę o powierzchni ponad 80 m2 w nowoczesny domek w lesie, który jednak nie zapomni o swej historii.
„Chcieliśmy stworzyć piękną przestrzeń, pełną odcieni karmelowych i koloru whiskey, pełną ciemnego drewna połączonego z lekkimi akcentami” – wyjaśnia właścicielka, która miała jednak pewne ograniczenia. Chciała zamknąć prace w pięć tygodni i przeznaczyła na zmiany 40 tysięcy dolarów, a wszystkie materiały musiały być dowiezione z miasta w góry.
Prawie każda część domu została poddana renowacji.
Kanciasta bryła o dwóch trójkątach została pomalowana odcieniem ciemnego brązu, który pasuje do otaczających dom drzew i koloru ziemi. Podobnym kolorem pomalowano duże belki konstrukcyjne wewnątrz, które dzięki temu wydają się nieco chować w ścianach i sufitach. W salonie drewniane belki zostały pomalowane na głęboki, hebanowy kolor, stając się pięknym detalem, a pasująca do nich podstawa paleniska została obłożona sześciokątnymi płytkami, które nawiązują do płytek zastosowanych w łazience.
W kuchni pozostawiono drewniane szafki, ponieważ nie było czasu i pieniędzy na ich wymianę, ale dołożono nowe, otwarte półki, zmieniono sprzęty i płytki na ścianie, dzięki czemu kąt nabrał lekkości. „Lodówka jest czarna, choć normalnie takiej bym nie wybrała, ale tu jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu, więc chcieliśmy, by lepiej zintegrowała się z wnętrzem” – wyjaśnia Poulos.
Sypialnie mają inną „osobowość” niż przestrzenie wspólne. Jeśli salon uznamy za wyszukany, sypialnie można uznać za nieco artystyczne i sprzyjające wypoczynkowi. Wprowadzono tam więcej światła i zrównoważono je minimalistyczną łazienką.
„Nie należy ograniczać swojej kreatywności zamykając się w konwencji leśnej chaty” – radzi właścicielka mówiąc, że dla niej kluczowe było zachowanie równowagi między starą architekturą i nowoczesnymi wykończeniami.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Czytaj więcej

Zobacz podobne