Aby nie lało się na głowę

Najbardziej pospolitym materiałem do zbudowania podłoża pod poszycie dachu jest płyta OSB. Jednak my, przywiązujemy mocno uwagę do tematów ekologii i zdrowia, dlatego ten materiał odpadł. Postanowiliśmy wykorzystać deskę suszoną z pióro-wpustem, która ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i jest znakomitym naturalnym materiałem, który przykręcony wkrętami do więźby dachowej usztywni całą konstrukcję, a jednocześnie będzie znakomitą bazą pod poszycie dachu.

Deski pochodzą z okolicznych lasów, dzięki czemu zminimalizowaliśmy koszty transportu, a tym samym mniej zatruwamy środowisko.
Cały czas pamiętamy o tym, że po zakończonej inwestycji policzymy precyzyjnie ilość drewna użytego do budowy i aby zbilansować nasz wpływ na środowisko posadzimy nowe drzewa. W końcu mamy do dyspozycji kilka hektarów.

Dobierając szerokość deski wzięliśmy pod uwagę maksymalne wykorzystanie przekroju drzewa, aby zmniejszyć ilość odpadów. Co prawda zwiększyło to ilość pracy i wkrętów, ale świadomość mniejszej ingerencji w środowisko jest dla nas priorytetowa.

Nadal toczymy wewnętrzne boje czy ocieplenie dachu powinniśmy robić od zewnątrz czy od wewnątrz? Jednak odpowiedź na to pytanie znajduje dla nas pogoda. Szczególnie, że postanowiliśmy wykorzystać wełnę drzewną STEICO, więc powinniśmy zwracać uwagę na warunki pogodowe, a na Wojciasach już prószy śnieg.

Na zdjęciach zobaczycie część budynku przykrytą plandeką, pochodzącą z recyklingu, która chroni wyszlifowane i oczyszczone drewno przed deszczem.
Może nie jest to estetyczne, ale za to bardzo praktyczne.

Czytaj więcej
Opublikowano 2018.09.18

Zobacz podobne