Opalona deska pięknie wpisuje się w krajobraz

Zwracając szczególną uwagę na problem globalnego ocieplenia zbudowaliśmy konstrukcję budynku z odzyskanych stuletnich bali. Do wykonania elewacji i dachu wykorzystaliśmy lokalne drewno świerkowe. Dzięki wstępnemu suszeniu desek i nieheblowaniu ograniczyliśmy zużycie energii, natomiast zastosowane wypalanie w sposób naturalny i nietoksyczny zaimpregnowało drewno. Zwęglona warstwa ochroni deski przed promieniowaniem UV i działaniem czynników atmosferycznych. Wypalone, a nawet zwęglone drewno jest twarde, odporne na szkodniki oraz grzyby i nie pochłania wilgoci.

Podejmując decyzję o impregnacji desek ogniem nie przypuszczaliśmy, że jest to tak czasochłonne zadanie. Każdą deskę trzeba było dopasować, przyciąć, a następnie opalić ze wszystkich stron, przeczyścić oraz zaimpregnować naturalnym olejem, a następnie zamontować używając do tego specjalnych wkrętów.

Ostateczny efekt wizualny jest niesamowity. Budynek nie naruszył natury krajobrazu.
Z dalekiej odległości jest niemal niezauważalny, ponieważ wtapia się w rosnące za nim drzewa.
nowoczesna STODOŁA podhalańska swą formą nawiązuje do tradycji okolicznych budynków.  Przypominając bacówkę komponuje się z krajobrazem Podhala.

Wkrótce więcej…

Czytaj więcej

Zobacz podobne