Odbudowa domu zniszczonego po trzęsieniu ziemi

Fendalton House to dom, który stoi w nowozelandzkim Christchurch.

W 2011 roku region ten nawiedziło mocne trzęsienie ziemi, w którym poważnie ucierpiał też dom wybudowany w tym miejscu w latach 1910. Jego odbudową zajęła się firma Patterson Associates Architects, tworząc nowoczesny, dwupoziomowy bungalow, który nie tylko przyciąga uwagę, ale też oddaje hołd pamięci dawnego domostwa.

Projekt Fendalton to studium miłości i wspomnień, które przez lata towarzyszyły mieszkańcom tego domu. Od ponad trzydziestu lat mieszkała tu para emerytów, odwiedzana często przez dzieci i wnuków. Właściciele chcieli, by nowy projekt, który miał powstać dokładnie w miejscu zniszczonego budynku, przypominał im przeżyte w tym miejscu lata, ale uwzględniał śmiałą, współczesną myśl architektoniczną, stając się nową interpretacją tego, co kiedyś było ich rodzinnym domem.

Architekci stworzyli więc odważny projekt z oknami ciągnącymi się od podłogi aż po sufit i uwzględnili w nim istniejący tu wcześniej ogród, który stał się częścią nowego projektu. Nowy dom wzmacnia i celebruje swe relacje z najbliższym otoczeniem, które dzięki dużym przeszkleniom staje się częścią wnętrza. W nowym projekcie salon i kuchnia znajdują się na parterze w swych oryginalnych lokalizacjach, ale zyskują zupełnie nowych charakter i hierarchię. Dwa skrzydła domu łączy klatka schodowa ze spiralnymi schodami, a dwa poziomy obsługuje teraz winda pasażerska. Na piętrze powstały nowe cztery sypialnie i dwie łazienki. Cały dom ma powierzchnię  330 m2.

Projekt zyskał duże uznanie i znalazł się na okładce „Home Magazine”, wygrywając nie tylko regionalny konkurs architektoniczny, ale znajdując się na liście 100 najlepszych domów w Nowej Zelandii.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Czytaj więcej

Zobacz podobne