8M House

Sam Hartnett
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie 8M o powierzchni 120 m2 został starannie przemodelowany i powiększony z myślą o jego długowieczności. Projekt dla budynku znajdującego się w Christchurch w Nowej Zelandii opracowała firma Architects’ Creative.

Właściciele ponad metraż przekładali poczucie przestronności w pomieszczeniach i z tego powodu dom został powiększony zaledwie o 20 m2. Architekci zastosowali w nim praktyczne podejście, zwracając też szczególną uwagę na kwestie ekologiczne. Projekt został więc wzbogacony o odpowiednie ocieplenie dachu, nową stolarkę, podgrzewaną słońcem wodę, system odzyskujący ciepło oraz naturalne, ekologicznie pozyskiwane materiały.

Właściciele otrzymali nową przestrzeń kuchenną na parterze, który został doświetlony w naturalny sposób oraz połączony z krajobrazem zewnętrznym. Na pietrze powstała nowa sypialnia oraz apartament właścicieli z dostępem do przestrzeni zewnętrznej urządzonej na dachu. Nad jadalnią usunięto sufity, dzięki czemu miejsce to ma dużą wysokość, która tworzy poczucie przestronności.Nowa przybudówka stanowi kontrast dla głównego domu, ale ingerencję w główny budynek ograniczono jedynie do usunięcia dwóch ścian oraz części dachu. Nowy element ma prostą, wystającą formę, obitą aluminiowymi panelami. Starannie przemyślane rozłożenie okien pozwala uchwycić najlepsze widoki na znajdujące się w oddali wzgórza, a duże przeszklenie na dachu wprowadza do wnętrza dynamiczną grę światła i cienia.

Paleta materiałów i kolorów zastosowanych we wnętrzu jest ciepła i obejmuje podłogi z trawertynu, modrzewiowe deski na ścianach i sufitach oraz dębowe dodatki z detalami z brązu. Wszystko zostało wykonane z najwyższą starannością i dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu nowe przestrzenie tego domu są odzwierciedleniem najwyższej jakości architektury, która ma przynosić radość mieszkańcom w ich codziennym życiu.

Lokalizacja: Christchurch, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA