Amangiri House stoi na wysokości 3 tysięcy metrów nad poziomem morza

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA stoi na wysokości 3 tysięcy metrów nad poziomem morza, na wschodnim zboczu wzgórz Subachoque w Kolumbii. To miejsce niezwykłe, a działka jest wyjątkowo uprzywilejowana – stąd można objąć wzrokiem całą dolinę roztaczającą się poniżej i zamykające je w oddali góry, porośnięte andyjskim lasem. W tej scenerii architekci zaplanowali budynek, którego architektura ma jeszcze wzmacniać relacje z poszczególnymi przestrzeniami – także tymi pomiędzy górami i doliną.

nowoczesna STODOŁA składa się z dwóch głównych elementów, które otwierają się na krajobraz i ma wyraźnie zdefiniowane, pochyłe dachy. Jedna z części mieści przestrzenie wspólne, a druga to indywidualne pokoje. Dwa dodatkowe elementy z płaskim, zielonym dachem, mieszczą przestrzenie uzupełniające.

Trzy różnie ulokowane dziedzińce pełnią funkcję łączników między poszczególnymi przestrzeniami. Zostały zorganizowane w sposób sekwencyjny zgodnie ze szlakiem komunikacyjnym domu, otwierając się na góry i widok doliny. Do nowoczesnej STODOŁY wchodzi się z góry na pierwszy dziedziniec, który prowadzi do pomieszczeń wspólnych.

Architektura domu jest wynikiem innowacyjnej interpretacji dawnego procesu budowlanego. Dom ma masywne, murowane ściany, które sprzyjają zarówno niskim, jak i wysokim temperaturom. Powstały one z kamienia pozyskanego na miejscu oraz z cegieł Chirca, które tradycyjnie wykorzystywano w tym regionie. Pochyłe dachy wykonano w sposób szczególny tak, aby zwiększały wydajność energetyczną i ogólny komfort budynku. Ich zewnętrzna powierzchnia powstała z wielkoformatowej blachy stalowej, która została wyprodukowana z myślą właśnie o tym projekcie. Z czasem jej kolor będzie się zmieniał, nadając całości bardziej ponadczasowy charakter.

Lokalizacja: Kolumbia
Tekst: nowoczesna STODOŁA