An Iconic Modern House in Woodstock Hits the Market

JEAN-LUC LALOUX
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Rick Joy z Tucson w amerykańskim stanie Arizona dorastał w Maine, gdzie studiował muzykę i pracował jako stolarz, zanim zdecydował się studiować architekturę na University of Arizona.

Joy zyskał renomę jako mistrz pustynnych konstrukcji ziemnych. W przypadku tego projektu, który został zlokalizowany w rejonie Green Mountains of Vermont (Góry Zielone) na działce o powierzchni ok. 850 tys. m2, Joy odszedł jednak od swego tradycyjnego stylu. Tym razem stworzył dom i STODOŁĘ z dwuspadowym dachem i stalową konstrukcją, obite drewnem cedrowym i kamieniem. Powstały tradycyjne kamienne ściany, a materiałem był kamień zbierany na dnie jeziora Champlain i przygotowany przez firmę Olde World Masonry.Joy ulokował budynki w pobliżu stawu, który zasilany jest z wód źródlanych, choć początkowo klient zakładał, że dom znajdzie się w najwyższym punkcie działki. Wnętrza są proste, gdyż według architekta światło jest najlepszą dekoracją. Joy zwrócił szczególną uwagę na przestrzenie prywatne, które oferują niezwykłe widoki na okoliczne Góry Zielone.

Architekt zwrócił też uwagę na ekologiczny aspekt zabudowań, wprowadzając do swego projektu wieżę wiatrową, panele słoneczne, ogrzewanie geotermalne i system wykorzystywania energii wodnej. Jak sam mówi, oznacza to, że właściciele „niedługo będą mogli odsprzedawać elektryczność elektrowni”.

Lokalizacja: Vermont, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA